Bárta by v čele ČSSD viděl rád Haška

ČTK

Ministr dopravy Vít Bárta dnes v Partii televize Prima sociální demokracii poradil, koho by si měla zvolit za předsedu. Milana Urbana Bártova starost o ČSSD dojala.

Ministr dopravy a jeden z lídrů Věcí veřejných Vít Bárta dnes doporučil sociálním demokratům zvolit předsedou strany jihomoravského hejtmana Michala Haška. Jeho rival a úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka podle Bárty spolu se středočeským hejtmanem Davidem Rathem pokračuje v paroubkovské politice a vede stranu do izolace. Bárta to uvedl v pořadu Partie televize Prima, když popisoval postup ČSSD při schvalování úsporných zákonů vlády ve Sněmovně.

Když chcete pochopit, co se děje v domácí politice, stačí číst Deník Referendum. Podpořte nás!
×

Vládní koalice je prosadila ve stavu legislativní nouze. Podle Bárty byl koaliční postup jenom obranou proti „procesně destruktivním krokům sociální demokracie".

ČSSD by podle Bárty měla postupovat spíše podle Haškova návodu na sociální demokracii nové generace. Jihomoravský hejtman se v něm postavil za nepopulární řešení, pokud pomohou státu, odmítl zadlužování státu a připustil, že sociální stát 20. století je minulostí a potřebuje revizi.

Místopředseda ČSSD Milan Urban na to řekl, že ho Bártova starost o sociální demokracii dojímá, ale že ČSSD je suverénní stranou. Postup sociální demokracie ve Sněmovně byl podle Urbana obranou proti „parnímu válci" vládní koalice, která má ve Sněmovně díky 118 hlasům sílu prosadit téměř cokoli. Opakovaně obvinil vládu, že o podobě čtveřice úsporných zákonů s ČSSD nediskutovala a debatu ve Sněmovně odmítla. Vládní koalice podle Urbana předvádí nejhorší politickou kulturu od roku 1989.

Bárta přiznal, že některé ze čtyř předloh mohly být Sněmovně předloženy už v září. „Je to chyba, že jsme si nevytvořili prostor," uvedl ministr. Na druhou stranu ale uvedl, že příprava úsporného balíčku v sociální oblasti vyžadovala určitý čas.

  Diskuse
  FJ
  November 7, 2010 v 13.33
  Barta, VV....
  No postavení VV je dosti tragikomické i tím, že na jednu stranu dávají na volby v Prze žalobu, že je špatné a nezákonné Prahu dělit na 7 obvodů a v parlamentu zvednou ruku k tomu, že je dobré by Praha byla rozdělená pro volby a nebyly tam volby, jako do krajů.... Podobně je možno chápat i jeho postoj, kdo by měl být předseda ČSSD, nakonec i VV v tomu sami pro sebe přestávají mít jasno...
  November 7, 2010 v 19.4
  správce "demokratického hřiště" promluvil !
  "Pokud však přijme určité očistné kroky, které navrhuje ve svém desateru hejtman Michal Hašek, může se tato strana vrátit na demokratické hřiště. " (Vít Bárta) - http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/z-domova/sobotka-zuril44-barta-v-tv-podporil-jeho-soka-haska/