Kaliforňané odmítli legalizaci marihuany, hnutí pro ale sílí
Roman BurešProti návrhu na legalizaci marihuany ve státě Kalifornie se v úterním referendu vyslovilo pětapadesát procent hlasujících. Hnutí, které za iniciativou stojí, ale považuje pětačtyřicetiprocentní podporu za velký úspěch a ve své kampani hodlá pokračovat.
Kaliforňané v úterním všelidovém hlasování odmítli návrh zákona na legalizaci pěstování, užívání a zdanění výdělků z prodeje marihuany. Proti návrhu se postavilo pětapadesát procent voličů, stejně jako většina velkých médií a obě hlavní politické strany.
Rozsáhlé hnutí se základnou v kalifornském Oaklandu, jenž návrh propagovalo, přesto označilo výsledek za úspěch a za slibný start veřejné diskuze. Obhájcům marihuany se díky široké a aktivní kampani podařilo získat pro politicky tabuizovaný návrh značnou podporu.
Neoficiální vůdce hnutí a hlavní propagátor Návrhu 19 Richard Lee v projevu po zveřejnění výsledků slíbil, že boj za legalizaci drogy bude nadále pokračovat. „Musíme se více snažit a vybudovat celostátní organizaci, která voličům ukáže, čím jim zákaz marihuany škodí,“ prohlásil zakladatel oasterdamské univerzity, která se zabývá komerčním pěstováním semen a listů rostliny pro lékařské účely, jež je v Kalifornii legální od roku 1996.
Legalizace marihuany by ale postavila západoamerický stát do rozporu s federální legislativou. Americký ministr spravedlnosti Eric Holder minulý měsíc varoval, že pokud by byl Návrh 19 schválen, začal by v Kalifornii rázně prosazovat federální protidrogové zákony. Proti návrhu se postavily i obě kandidátky na guvernérku, jež shodně tvrdily, že zákon je špatně napsaný a způsobil by legislativní chaos.
Podle zastánců zákona by minimálně dekriminalizace držení menších množství marihuany dovolila policistům zabývat se většími případy a bojem s organizovanými drogovými kartely. Zároveň by legální obchod s marihuanou mohl výrazně přispět k naplnění státní pokladny. Podle nedávného výzkumu citovaného televizní stanicí BBC by se hodnota drogy vypěstované v Kalifornii pohybovala kolem čtrnácti miliard dolarů.
Podporu oaklandskému hnutí vyslovil i známý miliardář maďarského původu George Soros, jenž věnoval na uspořádání referenda jeden milion dolarů. Podle Sorose by legalizace přírodní drogy pomohla snížit kriminalitu, násilí a korupci spojenou s nelegálním drogovým obchodem.
Podle komentáře deníku Guardian nebude v budoucnu problém referendum zopakovat. Povolení prodeje drogy pro lékařské účely ji udělalo široce dostupnou s lékařským předpisem, ale i na některých veřejných místech. Kontrola využití lékařské marihuany není nijak striktní, a výjimkou dnes v Kalifornii není ani kupříkladu prodej marihuanové zmrzliny.
Další informace:
The Guardian Prop 19 to legalise marijuana defeated in California
BBC News US Elections 2010: California rejects legal marijuana
BBC News Will legalising marijuana fix California's problems?
Voice of Russia Soros donates money for marijuana referendum
AlterNet Marijuana Legalization: Not If, But When