U příležitosti oslavy vzniku ČSR vyznamenal prezident Klaus vedle několika válečných veteránů svého oblíbence Milana Knížáka, svého podporovatele z iniciativy D.O.S.T., svého souputníka - popírače globálních změn klimatu či kontroverzního podnikatele.
Prezident Václav Klaus ve čtvrtek uděloval státní vyznamenání. To nejvyšší, Řád Bílého lva, propůjčil veteránům druhé světové války Emilu Bočkovi, Marii Ljalkové-Lastovecké a Janu Plovajkovi. Řád vojenské skupiny dostali za zásluhy o obranu státu a bojovou činnost.
Boček se účastnil jako stíhací pilot bojů na západní frontě. V roce 1946 byl propuštěn z armády, nyní působí jako předseda Svazu letců RAF v Brně. Ljalková-Lastovecká působila v československé jednotce v tehdejším Sovětském svazu. Byla zdravotnicí a jako jedna z prvních žen se účastnila bojů jako odstřelovačka. U československé jednotky působil i Plovajko; v roce 1948 byl zatčen a propuštěn z armády a perzekvován byl i po roce 1968. Ljalková-Lastovecká obdržela řád II. třídy. Boček a Plovajko řád III. třídy.
Řád Tomáše Garrigua Masaryka II. třídy převzali sportovec, první trenér Emila Zátopka, ale také politický vězeň Jan Haluza a agentka-chodkyně Julie Hrušková, která byla při jedné z akcí zatčena, mučena a strávila jedenáct let ve vězení. Stejný řád Klaus propůjčil odbojáři proti nacismu a komunismu Janu Jankovi, který byl po roce 1948 jako člen skautské odbojové skupiny odsouzen k trestu smrti, jenž mu byl změněn na dvacet let vězení. Řád II. třídy obdržel rovněž bojovník proti komunismu Josef Vlček, jenž je spjat s Maticí cyrilometodějskou. Vlček je příznivcem ultrakonzervativní iniciativy D.O.S.T., která Klause podporovala v odporu proti Lisabonské smlouvě.
Medaili za zásluhy Klaus udělil celkem patnácti lidem. Medaili za zásluhy prvního stupně udělil Klaus svému příteli a kontroverznímu řediteli Národní galerie Milanu Knížákovi. Knížák byl nekonformním tvůrcem především před listopadem 1989. Medaili I. stupně obdrželi také virolog, imunolog a imunopatolog Karel Raška a dětský kardiolog Milan Šamánek.
Medaili za zásluhy II. stupně dostal básník Karel Šiktanc. Vedle řady vynikajících básnických děl psal Šiktanc také literaturu pro děti a překládal ruskou poezii, po roce 1968 musel publikovat převážně v samizdatu. Stejné ocenění získali programová ředitelka karlovarského filmového festivalu Eva Zaoralová, bohemista František Daneš, fyzikální chemička Blanka Wichterlová či úspěšný hokejista Jaromír Jágr.
Zajímavé je udělení medaile Jiřímu Michalovi. Ten v osmdesátých letech udělal jako člen KSČ kariéru ve státním podniku Léčiva a v listopadu 1989 v něm vystupoval na obranu tehdejšího režimu. Jako manažer se však dokázal rychle přizpůsobit novým podmínkám, stanul v čele podniku a v roce 1998 jej spolu se svými partnery získal bez výběrového řízení od státu. Podnik Zentiva pod ním úspěšně prosperoval, a Michal se stal symbolem úspěšného podnikatele. Stál však také u pádu chemického gigantu Chemapol, v jehož dozorčí radě seděl.
Medaili III. stupně obdržela filmová a divadelní herečka Hana Maciuchová, kněz, pedagog a spoluzakladatel Rádia Proglas František Fráňa a hasič Roman Hlinovský, který velel záchranářům při srpnové povodni v Libereckém kraji. Stejné ocenění prezident udělil matematiku Jaroslavu Nešetřilovi a dirigentu Vladimíru Válkovi. Medaili dostal také pedolog Miroslav Kutílek, jenž se zabývá i klimatickými změnami a jako jeden z mála vědců má na změny klimatu podobný názor jako Klaus.
Při zhruba hodinovém ceremoniálu zazněly česká hymna i husitský chorál. Předávání vyznamenání se zúčastnili politici — například ministři a členové obou parlamentních komor, představitelé církví a řada dalších lidí. Slavnost sledoval rovněž exprezident Václav Havel s manželkou Dagmar. Nepřišel naopak premiér Petr Nečas (ODS), který je na evropském summitu v Bruselu.