Dezorientace jako obvykle
Jiří GuthVýpisky ze sobotních (23. října 2010) Lidových novin, zejména z jejich přílohy Orientace, a glosy k nim. Dnes o zelenání VV, stárnutí nejen architektury, investigativní žurnalistice, slávě růstu, Šumavě, tuňácích, českých Němcích, Haně Hegerové a Josefu Sudkovi.
„Jednoznačně chceme zezelenat,“ říká za VV ministr Vít Bárta v rozhovoru s Danielem Kaiserem. Uvidíme, jestli to „véčka“ se svým specifickým způsobem řízení zvládnou takhle na povel a rychle — dovolím si o tom pochybovat. Byli by první. Ačkoliv v něčem už se SZ připodobňují. Ono to ve světle následujících větších propadáků možná poněkud zaniklo. Na podzim 2006 po velkém úspěchu ve volbách do Sněmovny získali zelení (jako navrhující strana) 409 zastupitelů. Což z celkového počtu asi 62 000 obsazovaných mandátů není právě mnoho. Věci veřejné letos 313.
Bártova věta „ Ekologie je o tom, že liberální středová strana ctí poptávku svého elektorátu“ je esencí čistě mechanického pojetí politiky. Líbivěji se mu říká například věcné. Já ale raději zůstávám postaru u ideologie, samozřejmě zelené. Udržitelný život je nepřesné, ale někomu snad srozumitelnější označení téhož. Daniel Kaiser v jedné otázce přiznává, že by „od VV jako zastánců nižších vrstev čekal, že půjdou víc proti fotovoltaické branži“, to je velmi prostoduché a populistické. Především nelogické. Zastánci nižších vrstev by měli především jít proti Nečasově vládě.
Na poslední straně recenzuje Jáchym Topol torstský skvost Josefa Sudka Svatý Vít, notně rozšířený oproti původnímu vydání z roku 1928. „Svatovítský chrám v Sudkově podání, to je mysterium, světelná harmonie, průnik vesmíru do každodennosti a také divoký nelad a změť stanoviště“. Tak mě napadá, nedala by se z těch fotografií udělat monotematická výstava?