KDU-ČSL disponuje po senátních volbách pěti senátory a obnoví tak svůj senátorský klub. Volby budou mít také vliv na složení nového předsednictva. Předsedou KDU-ČSL by se podle Šojdrové měl stát politik, jenž obdržel mandát od voličů.
Lidovci slaví. Získali totiž dvě senátorská křesla, a zvýšili tak počet svých zástupců v horní parlamentní komoře na pět, takže budou mít i vlastní senátorský klub. „Je to velký úspěch, velká vzpruha a také povzbuzení před sjezdem, který nás čeká, jde o bytí a nebytí křesťanské demokracie v České republice," řekla novinářům šéfka strany Michaela Šojdrová.
Volby podle ní byly pro KDU-ČSL křižovatkou, na které rozhodovali voliči, a ti dali najevo, že si přejí, aby křesťanská demokracie zůstala na politické scéně. „KDU-ČSL umí vykročit tím správným směrem, ale to bude další etapa, teď slavíme, jsme spokojeni a děkujeme voličům," uvedla.
Lidovci budou v Senátu podle Šojdrové spolupracovat s každým „rozumným senátorem". Senát není kolbiště politických stran, ale sbor osobností, které mají spolupracovat na tom, co je dobré pro občany České republiky.
„Jsme svébytným politickým proudem, a proto budeme podporovat rozumné návrhy jak vládní koalice, tak opozičních sociálních demokratů,“ uvedla na dotaz Deníku Referendum, zda se lidovečtí senátoři budou přiklánět spíše k vládě, či opozici, Michaela Šojdrová.
Podle Šojdrové lidovci nebudou a priori blokovat reformní návrhy trojkoaliční vlády občanských demokratů, TOP 09 a Věcí veřejných. „Naopak budeme každý zákon podrobně diskutovat. Dopředu mohu avizovat, že naši senátoři podpoří tři ústavní změny: přímou volbu prezidenta, omezení imunity poslanců a senátorů a zavedení klouzavého mandátu, uvedla Šojdrová pro Deník Referendum.
Senátor Petr Pithart věří, že Senát přestane být válcovacím strojem, kterým občas byl. Podotkl, že k tomu má sociální demokracie, která získala v horní parlamentní komoře většinu, velkou příležitost. Věří prý ale, že jí nevyužije.
KDU-ČSL bude chtít obhájit pro Petra Pitharta post místopředsedy Senátu. Podle Šojdrové se hodně zasloužil o nynější lidovecký volební úspěch. Lidovci také respektují, že by předsedou Senátu měl být senátor vítězné strany, tedy sociální demokrat. Doufají, že ČSSD vybere skutečnou osobnost.
„Jsem spokojen a šťasten," reagoval na volební výsledky Petr Šilar, který se stal senátorem za Ústeckoorlicko. V Senátu se chce zabývat venkovem a životním prostředím. I on je přesvědčen, že KDU-ČSL ještě má co říci a znovu se vrátí do Sněmovny. „Myslím, že máme na to, abychom se posadili do parlamentních křesel," dodal.
„Pokud jde o vliv volebních výsledků na volbu nového předsednictva KDU-ČSL, diskutovala jsem již před volbami například s dnes zvoleným senátorem Petrem Šilarem o jeho možné kandidatuře na předsedu strany. Podle mého názoru by měl totiž na předsedu KDU-ČSL kandidovat ten, kdo obdržel mandát od voličů. A to ať už v komunálních, nebo senátních volbách,“ uzavřela pro Deník Referendum Michaela Šojdrová.