KSČM doporučila v Praze volit Lipovského (ODS) proti Štětinovi
ČTKPolitické strany vydávají před druhým kolem senátních voleb nejrůznější doporučení. Podle politologa Lukáše Jelínka výsledky reálně ovlivnit sice nemohou, ale svědčí o ideologizaci a vyostření politického boje.
Pražští komunisté nepřímo doporučili ve druhém kole senátních voleb v Praze 10 volit tamního starostu Vladimíra Lipovského z ODS. Důvodem je snaha zabránit znovuzvolení předsedy senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM Jaromíra Štětiny (za TOP 09).
„Není třeba zvlášť zdůrazňovat, že naším prvořadým zájmem je, aby senátor Štětina opustil Senát a přešel někam, kde bude škodit slušným lidem co nejméně," uvedla předsedkyně pražské KSČM Marta Semelová. Podle ní si novinář a odpůrce bolševismu Štětina „svou kariéru vybudoval výhradně na fanatickém antikomunismu a úsilí o zákaz KSČM".
„Děkuji desítkovým komunistům za jejich prohlášení. Nemohli mi u slušných voličů pomoci lépe," reagoval na doporučení Štětina.
Podle politologa Lukáše Jelínka nemají podobná doporučení na voliče velký vliv. „O to spíš se nebudou řídit doporučeními organizace jako je pražská KSČM, která hraje marginální roli,“ uvedl pro Deník Referendum.
V Praze 11 pražští komunisté doporučili volit sociálního demokrata Ladislava Kárského proti radnímu Milanu Pešákovi (ODS), „aby v Senátu co nejvíce oslabila pravice". V Praze 6, kde se utkají bývalý poslanec ODS Petr Bratský a senátor, někdejší ministr životního prostředí a bývalý člen ODS Bedřich Moldan (za TOP 09), voliči KSČM podle její pražské rady „nemají koho volit".
Bratského naopak podpořili úřadující šéfka KDU-ČSL Michaela Šojdrová, předseda pražských lidovců Marián Hošek nebo nezávislá kandidátka z prvního volebního kola, ředitelka Pražské informační služby Lucie Ramnebornová.
Neparlamentní Strana svobodných občanů, jejíž tři kandidáti se do finále neprobili, doporučila volit kutnohorského zástupce TOP 09 Zdeňka Nováčka a pět kandidátů ODS — jihlavského Miloše Vystrčila, berounského Jiřího Oberfalzera, českokrumlovského Tomáše Jirsu, jičínského Jiřího Lišku a mělnickou Veroniku Vrecionovou.
Sdružení nájemníků ČR naopak doporučilo nevolit kandidáty ODS. Důvodem je podle něj snaha o „ovládnutí všech ústavních funkcí jednou stranou a dosažení ústavní většiny bez jednání s opozicí", přestože vládní koalice v čele s ODS nemá ústavní většinu ve Sněmovně, a ani v Senátu jí v nynějších volbách dosáhnout nemůže.
Lukáš Jelínek se domnívá, že všechna tato doporučení svědčí ze všeho nejvíce o ideologizaci a vyostření politického boje. „Výsledek voleb to ovlivnit nemůže, neboť lidé na doporučení politických stran a neúspěšných kandidátů příliš nedají. O tom jsme se mohli přesvědčit minulé senátní volby. Na výsledek voleb bude mít při nízké účasti zásadní vliv to, kdo přijde k druhému kolu.“ Podle Jelínka se také právě třeba zmíněný Jaromír Štětina o tuto ideologizaci významně zasadil: „Sklízí, co zasel,“ uzavírá politolog.