V Rusku se při nedělních volbách podvádělo víc než obvykle
Petr JedličkaNěkolik dnů trvalo ruským protirežimním médiím připomenout všechny kontroverze, které provázely nedělní volební blok. Představitelé loajální opozice mluví o špíně a manipulacích. Komunisté si chtějí přímo stěžovat ve Štrasburku.
Zastrašování, podplácení, manipulace s volebními lístky, úřední obstrukce, hlasování černých duší, nařízení volby zaměstnavatelem i několikanásobné hlasování velkých skupin osob. Na tyto všechny druhy volebních podvodů upozornila v uplynulých dnech ruská protirežimní média.
Podle předsedů parlamentních a se současným režimem dosud konformních stran — Spravedlivého Ruska, Komunistické strany RF a Liberálnědemokratické strany Ruska (LDPR) — proběhly v neděli špinavé, nedemokratické a jedny z nejzmanipulovanějších voleb v postjelcinovském období.
Různých hlasování se toho dne konalo přes osm tisíc. Většinu tvořila lokální referenda. Kritika regulérnosti nicméně směřovala zejména k volbám do šesti regionálních parlamentů a zastupitelských sněmů ve čtrnácti velkých městech. Ve všech případech zvítězila strana premiéra Putina Jednotné Rusko. S průměrně obdrženými šedesáti procenty hlasů si oproti posledním (březnovým) volbám polepšila o deset procent a především získala rozhodující většinu ve všech volených orgánech.
„Voliči podpořili Jednotné Rusko, stávající vládu a kurz našeho stranického vůdce Vladimira Putina,“ okomentoval výsledek předseda ruské Státní dumy Boris Gryzlov.
Dvaadvacetkrát pro režim
Zástupci Ústřední volební komise nejprve prohlásili, že volby provázelo jen několik excesů a probíhaly klidně, s výjimkou rvačky v dagestánské vsi Chadžalmachi, při níž byl zastřelen místní starosta. Teprve v úterý pak odpovědný náměstek z ministerstva vnitra přiznal, že je prošetřováno sedmnáct trestních obvinění.
Podle předsedy Spravedlivého Ruska Sergeje Mironova i předáka nacionalistické LDPR Vladimira Žirinovského nicméně docházelo k podvodnému jednání takřka na všech místech. Oba politikové v různých situacích uvedli, že státní úředníci přímo bránili ve volební účasti kandidátům, kteří by mohli nominanty Jednotného Ruska ohrozit.
To potvrdil pro zahraniční agentury i Grigorij Melkonjanin z nevládní organizace Golos, která prováděla nezávislé sledování voleb. Podle Melkonjanina bylo dál zaznamenáno hromadné a organizované převážení skupin voličů mezi vesnicemi, kupování hlasů za hotovost i slevové poukazy a přímé vydírání.
Agenturní dopisovatelé zase upozornili na incident s přistiženým voličem v Samaře, který se pokusil hlasovat dvaadvacetkrát. K nejbizarnější události došlo však ve zmíněném Chadžalmachi, kde ještě před vraždou starosty někdo ukradl celkem čtyři a půl tisíce volebních lístků.
Zástupci Spravedlového Ruska i LDPR si chtějí na volby stěžovat u ruských soudů. Podle komentátorů ze zahraničních médií však mají jen malou šanci, že budou vyslyšeni. Předseda komunistů Gennadij Zjuganov rovnou uvedl, že jeho strana již zpracovává důkazní materiál k dvěma stům zaznamenaných podvodů a ten předloží Evropskému soudu pro lidská práva ve Štrasburku.
Kamery nepomohly
Rusko je za neregulérnost voleb kritizováno už od roku 1996, kdy první oligarchové koupili Borisi Jelcinovi druhé prezidentské období. Od nástupu Vladimira Putina k moci (1999) ale kritika stále roste.
V letech 2000 až 2004 se ještě všech voleb účastnily jelcinovské liberální strany, které si stěžovaly především na nevyvážený přístup médií. Od zvolení Putina prezidentem na druhé volební období mediální blokáda sílí a s léty 2004 a 2005 se ve větším počtu objevují i přímé zásahy úřadů do voleb.
V posledních letech se liberální opozice úplně rozpadla. Ve Státní dumě zasedají krom Jednotného Ruska i Mironovova, Žirinovského a Zjuganovova strana. Jejich poslanci ale většinou hlasují s vládou.
Ruské úřady se letos pokusily kritice předejít plánem na umístění tří set kamer přímo do volebních místností, aby šlo hlasování sledovat na internetu. Dle listu Izvestija však dvě stě z nich nakonec nefungovalo.
Většina odborníků na ruské prostředí se přitom shoduje, že by si strana Vladimira Putina mohla dovolit upořádat i opravdu regulérní volby. Ačkoliv popularita režimu za hospodářské krize trochu poklesla, průzkumy ukazují, že by Jednotné Rusko zřejmě i tak zvítězilo.
Další informace:
The Moscow Times United Russia Claims Landslide Win
Gazeta.ru Выбрали и подрались
Radio Free Europe/Radio Liberty Observers Say Falsifications Mar Pro-Kremlin Party's Elections Sweep