Podle brněnského primátora Romana Onderky se plnění koaličních slibů v Brně docela dařilo. Splnilo se dokonce i to, na co se zapomnělo, a primátor sám přispěl svým voličům malým osobním bonusem.
Končící koalice na brněnské radnici slibovala v programovém prohlášení před dvěma a půl lety například započetí stavby parkovacích domů v centru i zahájení přestavby železničního uzlu. Ani jedna ze staveb dosud nezačala. Naopak v době krize snížila zadlužení města o 16 procent a získala evropské dotace za více než 2,5 miliard korun. Primátor Roman Onderka (ČSSD) odhadl, že koalice splnila programové prohlášení ze dvou třetin až tří čtvrtin.
„V některých věcech nám bránily záležitosti, které jsme předvídat nemohli, a to byla finanční krize čili snížení příjmů města," řekl Onderka ČTK.
Sám Onderka coby sportovní fanoušek vstupoval do funkčního období se záměrem postavit v Brně novou hokejovou halu. Cíl postavit stadion spojený s nákupním centrem na západě Brna schválila rada v dubnu 2007. Město mělo vložit pozemek, dvě miliardy korun měl zaplatit soukromý investor. O rok později zopakovala koalice záměr v programovém prohlášení. Projekt dodnes neexistuje ani na papíře a podle opozice, která prosazuje stavbu hokejové haly v tradiční sportovní zóně za Lužánkami, je mrtvý.
Primátor to odmítl. „Pokud Brno bude chtít postavit halu do pěti sedmi let, bude muset využít pozemky a infrastrukturu, která je momentálně k dispozici, a to je západ města. V případě, že bude chtít postavit halu za deset dvacet let a později, může uvažovat i o hokejové hale za Lužánkami," uvedl. Podle něj by se však jednalo o stadion, který nikdy nebude soběstačný a město by na něj muselo doplácet.
Podporu sportu Onderka po volbách prezentoval jako jednu ze svých priorit. Kdyby prý dnešní výsledky v tomto oboru sledoval optikou roku 2006, zhodnotil by splnění záměrů na padesát procent. Z dnešního pohledu by prý dal osmdesátiprocentní známku. Jak řekl, před čtyřmi lety nikdo nepředpokládal finanční krizi, která Brno ročně připravila asi o 600 milionů korun z daňových příjmů. „Za dva roky je to víc než miliarda. To máte jednu víceúčelovou halu," uvedl.
Z programového prohlášení koalice zajistila přenosy z jednání zastupitelstva na internetu, začala tamtéž zveřejňovat materiály pro jednání, rekonstruovala ulice v historickém jádru města, kupovala nové vozy hromadné dopravy, zmodernizovala halu Rondo a zlepšila podmínky pro plavání. Naopak nenaplněn zůstal záměr zveřejňovat podklady k městským zakázkám na internetu, začít s veřejností projednávat nový územní plán, získat pro město hlavního architekta i dořešit kauzu Jalta. Stavět se nezačal ani úsek velkého městského okruhu u Tomkova náměstí. Naopak tunely Dobrovského se razí.
Z úhlu předvolebních slibů některých koaličních stran, například Strany zelených nebo Zlatuškova Brna 2006, před minulými komunálními volbami se však ani neuskutečnění přestavby železničního uzlu nemusí jevit jako neúspěch. Nakonec ani sociální demokracie neměla realizaci tohoto brněnského monstrprojektu v programu.
Po volbách se sice celá koalice tvářila, jakoby nádraží chtěla v rozporu se svými sliby uskutečnit, jak se ale dnes ukazuje, šlo jen o rafinované maskování snahy dodržet své předvolební závazky. Aby obyvatelé Brna nebyli v šoku ze skutečnosti, že to někdo může s předvolebními sliby myslet vážně.
Stejně tak je pěkným osobním úspěchem primátora Romana Onderky, že se mu během funkčního období podařilo, přestože to před volbami nikde nesliboval, získat ke svému jménu hned dva akademické tituly. Na brněnském Vysokém učení technickém titul MBA a na Vysoké škole Karla Engliše a.s. titul bakaláře.