Rozsudek za žhářský útok na dům Romů ve Vítkově padne 20. října. Dva obžalovaní Ivo Müller a Václav Cojocaru se dnes v závěrečných řečech za čin poškozeným omluvili. Třetí obžalovaný Jaromír Lukeš vypověděl, že nechtěli vraždit, o lidech v domě prý nevěděli. David Vaculík se vzdal práva na závěrečnou řeč.
Soud se žháři pokračoval ve středu u Krajského soudu v Ostravě závěrečnými řečmi tří obhájců a tří obžalovaných.
Státní zástupkyně požaduje pro tři souzené výjimečné tresty. „Je naprosto zřejmé, že všichni čtyři věděli, kam jedou, proč tam jedou a co se tam bude dít," řekla už v úterní závěrečné řeči státní zástupkyně Brigita Bilíková.
Tomuto výroku odpovídají i jí navrhované vysoké tresty. David Vaculík by měl být odsouzen na více než dvacet let, Jaromír Lukeš v rozmezí 15—20 let, Václav Cojocaru pod dvacet let a Ivo Müller 15 let.
Obhájci Müllera, Cojocaru a Lukeše ve svých závěrečných řečech žádali překvalifikování trestného činu, neboť jsou přesvědčeni, že se nejednalo o promyšlenou přípravu vraždy. V takovém případě by udělené tresty byly nižší. Advokát Vaculíka Petr Kausta žádal už v úterní závěrečné řeči zproštění viny.
Obhájce Jaromíra Lukeše Pavel Pěnkava tvrdí, že nejde o pokus o vraždu, ale jen o ublížení na zdraví. Čin nijak nezpochybnil, závěrem požadoval, aby byl jeho klient uznán vinným z obecného ohrožení. Lukeš je obžalobou označen za jednoho z organizátorů útoku. Podle návrhu státní zástupkyně by měl Lukeš ve vězení za pokus o rasově motivovanou vraždu strávit přibližně dvacet let.
„Před soudem nestojí vrazi. Nejde o bestiální vrahy útočící ve jménu neonacismu, ale spíše skupinu mladíků, kteří nebyli schopni domyslet následky svého činu," řekl Pěnkava. Podle něj neexistuje jediný důkaz, který by prokazoval příklon Lukeše k neonacismu. Navíc odmítl názor, že Lukeš byl organizátorem útoku.
Také Markéta Polišenská, která zastupuje Iva Müllera, nesouhlasila s verzí obžaloby. Tresty za pokus o vraždu považuje za příliš přísné, protože prý mladíci nejeli do Vítkova zabíjet.
Obhájce Václava Cojocaru Ladislav Myšák odmítl, že by se jeho klient nějak podílel na přípravě a organizaci útoku. Cojocaru prý ani nevěděl, že v domě ve Vítkově žijí lidé. Údajně mu bylo řečeno, že se jede k domu plnému kradeného zboží. Ladislav Myšák proto požádal, aby byl uznán vinným z ublížení na zdraví a poškozování cizí věci.
„Když porovnám osobnostní kvality klienta s tím, z čeho je obžalován, docházím k závěru, že vytýkaného jednání se nedopustil. Jednoduše proto, že by toho nebyl schopen," uvedl s odkazem na znalecký posudek. Připomněl, že Cojocaru měl dobré vztahy s romskými dětmi a postiženými.
Se svou závěrečnou řečí vystoupili také obžalovaní Ivo Müller a Václav Cojocaru, kteří se za svůj čin poškozeným omluvili. David Vaculík se práva na závěrečnou řeč vzdal.
Nejdéle hovořil Jaromír Lukeš, který zpochybnil důvěryhodnost rodičů malé Natálky s poukazem na jejich trestní delikty v minulosti, proces přirovnal k upalování čarodějnic a tvrdil, že jde o proces politický. Poukaz na to, že je sympatizantem neonacismu, odmítl s tím, že se pouze zúčastňoval zákonem povolených akcí.
I on odmítl, že by chtěli ve Vítkově zabíjet. „Dům vypadal neobyvatelně a zchátrale," řekl Lukeš ve své závěrečné řeči. Dodal, že po činu byl hodně nesvůj a nervózní. „Byl jsem špatný z toho, co se stalo. Určitě bych se tak nechoval, kdybych plánoval mnohonásobnou vraždu," tvrdí Lukeš.
Podle obžaloby čtyři mladíci na dům obývaný devítičlennou romskou rodinou zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Tři z nich do oken hodili tři zápalné láhve, čtvrtý čekal v autě.
Při útoku byli vážně zraněni tři lidé, nejvážněji tehdy ještě ani ne dvouletá Natálie. Podle obžaloby jejich čin souvisel se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera.
Rozsudek bude vynesen 20. října.