Nečas: Bez penzijní reformy hrozí budoucím důchodcům chudoba
ČTKPokud se neudělají penzijní reformy, budou žít dnešní čtyřicátníci a mladší lidé v čase důchodu na hranici chudoby. Na mezinárodním Fóru Zlaté koruny věnovaném důchodové reformě to řekl premiér Petr Nečas (ODS).
Pod záštitou Petra Nečase proběhlo v úterý v Praze osmé mezinárodní Fórum Zlaté koruny. Jednání bylo zaměřeno na penzijní reformu, jejíž rámec vypracovala takzvaná Bezděkova komise.
Premiér Nečas ve svém vystoupení upozornil na nezbytnost této reformy vzhledem k demografickému vývoji. Při další nečinnosti v této oblasti se mohou podle Nečase ocitnout dnešní čtyřicátníci v důchodovém věku na hranici chudoby.
Petr Nečas shrnul pět cílů, které se vláda u reformy pokusí dodržet. Penzijní reforma musí dodržovat základní mezigenerační soudržnost, být odolná proti demografickému vývoji, finančně udržitelná a spravedlivější než současný systém. Kromě toho se musí důchodový systém stát nezávislejším na rozhodování politiků.
Na konferenci vystoupil ze současné vlády ještě ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Ten upozornil na skutečnost, že v České republice je chudobou ohroženo sedm procent důchodců. Tento stav je přitom podle něj druhý nejlepší ve světě. ČR s ohledem na tuto skutečnost musí plánovat i důchodovou reformu. „To znamená velmi pečlivě zvážit, nakolik má být průběžný pilíř ekvivalentní," řekl Drábek.
Také se ovšem podle Drábka musí dát příležitost těm, kteří chtějí nadstandard, tak aby si ho s garancí státu mohli zajistit. Základní zadání pro důchodovou reformu tedy je přesné vyvážení prvního průběhového pilíře jako způsobu zajištění základních životních potřeb seniorů s nějakou mírou ekvivalence a druhý pilíř, jenž bude sloužit jako spoření si na nadstandard. Drábek také upozornil na to, že konkrétní způsob realizace by měl být znám již na přelomu roku.
Bývalý eurokomisař a český expremiér Vladimír Špidla (ČSSD) ve svém proslovu upozornil na náklady, které si reforma vyžádá. Odhadl je zhruba na 1300 miliard korun za třicet let. Spojeny budou například s náhradou pojistného, pokud se jeho část převede z průběžného pilíře.
Ekonomka Ilona Švihlíková řekla v úterý Deníku Referendum, že návrh důchodové reformy je v podstatě tunel. „Stát není schopen zabránit vytunelování soukromých penzijních fondů, ani garantovat, jestli výnosy z vkladů vůbec pokryjí inflaci," řekla Deníku Referendum ekonomka.
Bude-li reforma přijata v navrhovaném rámci, stanou se podle Ilony Švihlíkové jediným spolehlivým zabezpečením pro stáří vlastní děti.