Ekvádorská vláda ustoupila vzbouřeným policistům, situace se uklidňuje
Roman BurešEkvádorská vláda ustoupila od záměru rozpustit parlament a slíbila přepracování kontroverzního úsporného zákona, který minulý týden způsobil násilnosti a protesty policistů. Prezident Correa však stále mluví o pokusu o převrat.
Režim ekvádorského prezidenta Rafaela Correi se od soboty snaží zmírňovat napětí, jež vyvolaly čtvrteční bouře nespokojených policistů. Nejprve ustoupil od záměru na rozpuštění parlamentu, kterým hrozil v závěru minulého týdne. Poté slíbil i přepracování kontroverzního úsporného zákona, který protesty podnítil.
Prezident Correa bude s parlamentem nadále spolupracovat namísto toho, aby vládl za pomoci dekretů, i když si právo na rozpuštění prozatím ponechal, prohlásila o víkendu Doris Solisová, ministryně pro koordinaci kulturního a přírodního dědictví.
Zároveň ale připomněla, že pokud bude parlament pokračovat v blokování zákonů, může k rozpuštění dojít. „Ta možnost tu stále je, nemá žádný konečný termín,“ řekla Solisová a dodala, že vláda přepíše části úsporného balíčku, ale pouze k vyjasnění některých částí a nebude v něm dělat větší změny.
Tyto kroky jsou podle deníku Guardian namířeny převážně k uklidnění politické krize po čtvrtečních policejních nepokojích, které si vyžádaly osm obětí a několik desítek zraněných a uzavřely hranice státu i některá mezinárodní letiště. Sám prezident Correa byl navíc při potyčce s protestujícími zraněn a převezen do blízké nemocnice, kde ho dav policistů obklíčil a dvanáct hodin mu nedovolil odejít.
Rafael Correa označil incident okamžitě za puč, za kterým stojí jeho političtí rivalové. Tuto interpretaci zopakoval i o víkendu. „Byli jsme přepadeni. Byla to politická léčka,“ prohlásil ve svém pravidelném televizním pásmu. „Tihle šílenci byli politicky zmanipulovaní. Chtěli mě zabít,“ dodal Correa.
„Začínali jsme s nimi mluvit, když nás najednou začali napadat. A tato napadení nemají nic společného s pracovními zákony,“ řekl ministr vnitra Gustavo Jalkh, jenž má ekvádorské policejní složky na starosti. Pro televizní CNN také zopakoval, že za údajným pokusem o převrat stojí bývalý prezident Lucío Gutierrez, a dodal, že riziko pro prezidenta Correu bylo velmi závažné.
Gutierrez ale odmítl jakoukoliv spojitost protestů se svou osobou. Některá místní média zpochybňují také prohlášení, že prezidentův život byl při protestech v ohrožení. Do nemocnice, ve které byl prezident dvanáct hodin uvězněn davem policistů, neměl přístup nikdo z protestujících ani z politiků, a Correa tak nebyl držen jako rukojmí, jak prohlašuje.
„Základní předpoklady pro převrat neexistují. Nebylo zde žádné politické hnutí, které by naléhalo na prezidenta, aby opustil úřad. Nebyl zde žádný záměr k prosazení někoho jiného na prezidentský post. To, co se stalo, bylo povstání části policejních složek,“ řekl CNN analytik Roberto Izurieta.
Prezident Correa slíbil již před víkendem potrestání zodpovědných policistů. V této souvislosti byli zadrženi tři policejní plukovníci a podle státního žalobce Gonzala Marca Freirena na krátkou dobu uvězněni za nedbalost, vzpouru a pokus o vraždu. Soud o víkendu rozhodl, že budou všichni tři vyšetřováni na svobodě, avšak nesmějí opustit zemi ani prodávat majetek.
Další informace:
The Guardian Ecuador's government to work with congress following police rebellion
CNN Ecuador's government maintains unrest was coup attempt
Latin American Herald Tribune Judge Releases 3 Colonels Arrested in Ecuador Police Mutiny