Na základě zprávy zveřejněné v Deníku Referendum ve čtvrtek požaduje ministr životního prostředí Pavel Drobil po jejím autorovi Ivu Bystřičanovi omluvu. Té se nedočká: zpráva byla pravdivá. Doplňujeme další okolnosti.
Deník Referendum zveřejnil ve čtvrtek zprávu, ve které upozornil na to, že ministr životního prostředí Pavel Drobil (ODS) vydal pokyn, aby na filmovém festivalu Ekofilm, který ministerstvo každoročně pořádá, nezískal žádnou z cen film Martina Marečka Auto*Mat.
V pátek se na stránkách ministerstva životního prostředí objevilo dementi, v němž ministr Pavel Drobil označuje tvrzení, že rozhodování poroty ovlivnil, za lež, a žádá po redaktorovi Deníku Referendum omluvu. Té se nedočká. Podle zjištění Deníku Referendum totiž ve skutečnosti klame ministr Drobil, poněvadž pokyn z jeho ministerstva skutečně vzešel.
„Architekt Milunić v telefonátu s mluvčí MŽP popřel, že to byl on, kdo mě nařkl z ovlivňování poroty,“ píše ve svém prohlášení ministr. Proti této formulaci se Vlado Milunić ohradil. „Nic jsem nedementoval. Řekl jsem pouze, že se mnou nemluvil přímo ministr, ale na tom, že porota dostala takový vzkaz, trvám. Na to, kdo konkrétně s tím přišel, si ovšem opravdu nevzpomínám,“ uvedl Milunić.
Bratři Vít a Pavel Klusákové hovořili s Vladem Milunićem telefonicky v době rozhodování poroty. „Řekl nám, že porota byla seznámena s výslovným přáním ministra Drobila, aby film Auto*Mat nezískal ani jednu z deseti cen,“ potvrdil nyní Deníku Referendum dokumentarista Vít Klusák.
„Ptal jsem se ho, proč na to jako porotci přistoupili a nerezignovali,“ líčí dál Vít Klusák, který se na vzniku filmu Auto*Mat Martina Marečka sám podílel. „Milunić mi odpověděl, že aspoň mohli podpořit jiné důležité filmy,“ popisuje rozhovor Klusák.
Tento průběh rozhovoru Milunić Deníku Referendum potvrdil. Na otázku, proč ostatní členové komise nyní tuto událost popírají, odpověděl, že jejich motivací mu nepřísluší se zabývat. Podle zjištění DR ověřeného z několika zdrojů blízkých porotě se její členové obávají o osud festivalu i lidí, kteří za něj na ministerstvu odpovídají.
Tomu ostatně odpovídá věta v prohlášení ministra Drobila: „Vyzývám toho, kdo z mých úst slyšel vyjádření týkající se ovlivňování poroty, aby tak řekl veřejně.“ Pracovníci aparátu festivalu, kteří na členy poroty v tomto směru apelovali, ale právě v obavě o festival nic takového nyní potvrdit nechtějí, ba co víc snaží se jakémukoli hovoru s novináři vyhnout. Zato pilně komunikovali o hrozbách, jimž je festival údajně vystaven, se členy poroty.
Další tři členové poroty, její předseda Ján Oparty, Jacques Genot, Alena Činčerová ovlivňování poroty popírají. Předseda poroty Ján Oparty Deníku Referendum řekl: „Se mnou nikdo o ničem nemluvil, jediná věc, o které jsme se ve vztahu k ministerstvu bavili, je, aby se zachovala tradice, že hlavní cenu 100 000 Kč dostane český film.“ Podle jiného člena poroty zase zaznělo přání, aby byly upřednostňovány filmy čistě „ekologické“ před „politickými“.
Dokumentaristka Sommerová, která sama mnoho let v porotě festivalu působila, ale letos se jí neúčastnila kvůli jiným pracovním závazkům, nemá o Milunićově verzi pochyby. „Bohužel jsem tam letos nebyla osobně, jinak bych zasáhla hned na místě,“ řekla Deníku Referendum Sommerová.
Pátý člen poroty Michael Havas rovněž původně Milunićovu verzi potvrdil. Autor dokumentu Auto*Mat Martin Mareček dal Deníku Referendum k dispozici sms, kterou od Olgy Sommerové dostal: „Ja mluvila s Havasem, rekl, ze v Anglii by to byl skandal.“
V rozhovoru s redaktorem DR Ivem Bystřičanem to Michael Havas ve čtvrtek popřel s pravděpodobnou motivací krýt aparát festivalu i jeho existenci. Tuto obavu ostatně obsahuje už druhá část původní sms Olgy Sommerové, kterou nezveřejňujeme s ohledem na jmenovanou osobu.
„Vždyť ministr Drobil klidně může říct: ,Tak já ten festival zruším.‘ Vadilo by mi taky, kdyby na to doplatili lidé, kteří ho organizují,“ má režisérka Sommerová pochopení pro motivaci členů poroty.
Michael Havas se s Deníkem Referendum na dané téma odmítal v neděli bavit zcela. Proč psala Olga Sommerová Martinu Marečkovi onu sms, v níž ho cituje, neví. Na to, že na porotu někdo přišel se vzkazem ministra, si nevzpomíná. Na jednání poroty prý něco slyšel, ale co, to neřekne. Na dotaz DR, zda na tom bude trvat i u soudu, pokud podá ministr žalobu požadující omluvu, odpověděl: „To už zabíháte někam, kam to přece vůbec nemusí dojít.“
Autor filmu Martin Mareček bere osud svého filmu s nadhledem. „Loni se plánovalo slavnostní uvedení na Ekofilmu, měl dokonce festival zahajovat, což se nakonec nestalo, kvůli mým závazkům k festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě, který musel dostat přednost,“ sdělil autor dokumentu Deníku Referendum.
Mareček, který na Ekofilmu zvítězil před pěti lety s filmem Zdroj, a z ceny pak částečně financoval vznik filmu Auto*Mat, tak organizátorům na jejich naléhání slíbil, že to festivalu vynahradí letos. Nabídl, že v rámci letošního Ekofilmu uspořádá dílnu a prezentaci dvd, které obsahuje devadesát minut bonusových materiálů.
„Z katalogu jsem se ale nakonec dověděl, že se nepočítá ani s besedou s autorem, která je při takových projekcích běžná,“ řekl autor filmu, jehož obsah vrhá krajně nepříznivé světlo na Drobilova stranického kolegu, pražského primátora Pavla Béma.
Mareček tak dokonce uvažuje, zda festivalový tým v obavách z případné pomsty porotu nenabádal k opomenutí kritického filmu z vlastní iniciativy. Vzhledem k počínání radikálně protiekologického ministra, který se ve funkci uvedl personální čistkou namířenou proti lidem jakkoli spjatým s ekologickými občanskými organizacemi, by se nejednalo o bezdůvodnou paniku.
Marečkova hypotéza se ovšem ověřit prozatím nedá, protože lidé z festivalového aparátu odmítají s novináři mluvit.
- Na to, kdo konkrétně s tím přišel, si ovšem opravdu nevzpomínám,“ uvedl Milunić. -