Brno je Mekkou divadelních stavařů
Roman SikoraVedení brněnské umělecké školy JAMU se rozhodlo, že už jí dva externí divadelní prostory, které vlastní, nestačí a že škola potřebuje další. V Brně v Orlí ulici se tak začala stavět Hudebně-dramatická laboratoř Divadlo na Orlí.
V brněnské Orlí ulici se 23. září začala stavět nová Hudebně-dramatická laboratoř Janáčkovy akademie múzických umění. Má sloužit především studentskému hudebnímu divadlu, tedy opeře a muzikálu. Budova bude stát v bývalé proluce, která vznikla ještě za druhé světové války. V minulosti tu byly například restaurátorské dílny Moravské galerie, v posledních letech restaurace s malebnou zahrádkou.
Proti stavbě dlouho protestovali minorité, kteří mají v sousedství svůj klášter. Budova se jim zdála příliš vysoká a byli zneklidněni také jejím účelem, který by jim mohl narušovat klid k rozjímání. Do budoucna tudíž zvažují svůj odchod z města. Po několika stech letech.
Kupodivu se proti vzhledu a zasazení nové budovy neozvali brněnští památkáři. Nové divadlo působí mezi sousedícími renesančními a měšťanskými domy z konce 19. století a vedle jediné v Brně dochované brány městského opevnění, jako kdyby nebylo dílem současných společenských poměrů. Spíš jako z dílny normalizačních návrhářů, kterým byl architektonický kontext okolí stavby vesměs lhostejný, neboť přinášel do fádnosti dávnověké architektury dech železobetonového pokroku.
JAMU má v tomto směru už svou tradici. Obdobně si totiž počínala před dvanácti lety při stavbě svých nových studentských kolejí v prostorách bývalého hotelu Astoria. Stavební firma tehdy jen zpevnila přední fasádu, ostatní připomínky památkářů ignorovala, za fasádou všechno beze zbytku vybourala a vystavěla úplně novou funkcionalistickou budovu s velkou reprezentativní vstupní halou, se skleněno-ocelovým průčelím ukrytým právě za onou osiřelou fasádou starého hotelu.
V případě nového Divadla na Orlí má jít už o třetí prostor, v němž může JAMU provozovat divadlo, včetně toho hudebního. Škola už kromě svého tradičního Studia Marta se značně variabilním prostorem a rozsáhlým technickým vybavením a zázemím, které se dnes označují za nevyhovující, obývá bývalý Kabinet Múz v centru města, v němž kdysi sídlilo HaDivadlo a po něm Divadlo v sedm a půl. To ho muselo opustit kvůli neschopnosti platit vysoký nájem.
Zdá se, že svět uměleckého školství žije ve zvláštním vzduchoprázdnu. Zatímco kolem zuří hospodářská krize a vláda vyhrožuje brutálními škrty, v Brně si staví zátiší pro mladé umělce. Aby je ještě účinněji odtrhli od reálného života a umožnili jim snít dál ve výšinách jejich imaginace a co největšího komfortu. Pokud se scéna opravdu staví pro studenty.
Ke dvěma divadelním prostorám má JAMU tedy přibýt ještě Hudebně-dramatická laboratoř, která trochu připomíná menšího bratříka brněnské Soudobé hudební scény vystavěné při Městském divadle (občas v Brně přezdívaném jako Mošaland, podle ředitele Stanislava Moši, který mu šéfuje už téměř 20 let) před necelými deseti lety jako největší český polistopadový stavební divadelní projekt.
Na Soudobé hudební scéně se dnes většinou provozují městem dotované muzikálové produkce dosti rozkolísané úrovně. Občas tam jsou k zahlédnutí také pompézní kongresy ODS. Valnou část hereckého souboru tamních muzikálových produkcí pak tvoří zejména absolventi muzikálového herectví na JAMU.
Návrh nové divadelní budovy JAMU architektů Pavla Rady a Milana Raka získal už v roce 2007 mezinárodní ocenění na soutěži v Chicagu. Na webu soutěže je návrh prezentován pouze ze strany dvora jako břečťanem porostlá idylická stavba vytvářející kouzelné zelené zátiší. Fotografie fasády ze strany ulice na webu soutěže k dispozici nejsou.