Tradice zveřejňovat projevy na shromážděních už je pryč, nahradila je nanejvýš hesla. Ale jazyk řečnických vystoupení a samozřejmě i jejich obsah za ukázky stojí. Vracíme se tedy ještě k úterní odborářské demonstraci s autentickými záznamy projevů.
Demonstrace 21. září se zúčastnilo celkem devatenáct odborových svazů a občanských iniciativ (Ne základnám, ProAlt, AZ), k vidění byl téměř celý poslanecký klub KSČM, poslanci ČSSD Jaroslav Foldyna, Jiří Paroubek, Zdeněk Škromach, Bohuslav Sobotka, ale též např. Jana Bobošíková ze Suverenity.
Policisté: Chceme vám pomáhat bez hesel
První z projevů přednesl nedlouho po třinácté hodině předseda Nezávislého odborového svazu policistů Milan Štěpánek. „Chceme vám pomáhat bez hesel, ale upřímně a každý den. Nechceme snižování platů, nespravedlivé odměňování, rozdělování na užitečné a neužitečné policisty. Nechceme se stát metropolitní policií ani nějakou bezpečnostní agenturou. Nechceme, aby byly rušeny služebny a tím docházelo k nedostupnosti policie, to snad nechce ani veřejnost. Nechceme nesystémové změny, korupci při obsazování služebních míst a raketové kariéry. Pokud to neskončí, půjdeme dál. A policisté půjdou s vámi," uvedl ve svém projevu.
Hasiči: Škrty jsou jen politikum
Po něm oslovil shromážděné předseda hasičských odborů Zdeněk Oberreiter: „Jsem rád, že jste přišli v takovém počtu a ukázali, jak jste naštvaní. Jsme tu proto, abychom Nečasovu vládu hlasitě upozornili, že takhle velké škrty přímo ohrožují bezpečnost občanů. Tyto škrty nejsou výsledek nějakého auditu, jsou pouze politickým rozhodnutím. Mladí kluci, kteří řídí ministerstva, kterým nerozumí, prostě podle pokynů vrchního škrtače škrtají."
Úředníci: Státní správa ztratí autoritu
Dále vystoupila předsedkyně odborů pracovníků státních orgánů a organizací Alena Vondrová a ve svém projevu na demonstraci řekla: „Je vidět, že lidé jsou velmi nespokojení. Odpovídá tomu účast i celková atmosféra na dnešní demonstraci. Politici by měli přestat být arogantní a přezíraví, měli by si uvědomit, že demonstrace je jasným signálem vůči rozhodování této vlády a vůči jejím nekompetentním škrtům. Situace je vážná. Nový systém odměňování by vedl mimo jiné ke ztrátě autority veřejné správy. Vyzývám všechny úředníky, aby nám pomohli změnit image. Dokážeme to perfektní prací. Jsme loajální k občanům. Nechceme opustit svoje místa, chceme sloužit dál, ale za důstojných podmínek a za spravedlivou odměnu. Plány vlády by způsobily devastaci střední třídy. Úředníci, bez nichž by stát nefungoval, jsou považováni téměř za občany druhé kategorie. Podpořte nás v našem protestu, je to v zájmu občanů, je to v zájmu nás všech. Náš boj bude dlouhý, ale musí být úspěšný."
Zdravotníci: Odměňování těch, kdo pečují o nemocné, je mírou sociálního státu
Předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková uvedla poté: „Nejen péče o nemocné a bezmocné, ale i odměňování těch, kteří to doopravdy dělají, je mírou toho, jak je stát sociální. Je to moc, že nechceme, aby nám snížili naše platy o čtyřicet procent? Nejsme žádná lůza. Chceme jen uživit své rodiny, nic víc. Vzkazuji do Strakovy akademie: Děkujeme, odejděte."
Dozorci: Vedení si odměny vyplácí dál
Následoval Miloš Plechatý, předseda Unie bezpečnostních složek, a demonstrantům sdělil: „Touto demonstrací naše snaha nekončí. My nesmíme stávkovat, ale byl by to dobrý budíček pro vládu i občany. Vláda zaslepená úsilím o úspory nabourává základy státu. Nevadí nám jen škrty v platech, ale i v provozních nákladech. Musíme čekat na další vězeňskou vzpouru jako byla v Leopoldově? Letos jsme přišli o zhruba dva tisíce korun měsíčně, ale vedení si vyplácí velké odměny. Ryba smrdí od hlavy."
Pracovníci ve školství: Měníme se ve vlky
Marie Bieleszová z Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství odborářům sdělila: „Přidáváte nám práci, ale berete nám peníze. Nesouhlasíme se snižováním platů. Chceme a umíme pracovat, ale za odpovídající mzdu. Nechceme padat do propasti jménem chudoba. Možná jsme byli ovce, ale zásluhou vlády se měníme ve vlky. Nenecháme se jako pomocný personál ve školství rozeštvat od pedagogických pracovníků."
Kováci: Příště už tu budeme všichni
Josef Středula, předseda odborového svazu KOVO, sdružujícího převážně zaměstnance v soukromém sektoru, projevil solidaritu státním zaměstnancům: „Pokud se vláda nepřestane chovat arogantně, příště tu budeme všichni. Toto je první z mnoha akcí, další akce musí být společná."
Předseda odborů Zavadil: Na krizi jsme upozorňovali předem
Diskusi uzavřel předseda Českomoravské unie odborových svazů Jaroslav Zavadil: „Dnešní demonstrace je prvním vážnějším střetem vlády s občany. Když jsem jezdil na demonstrace do Německa a Francie, přál jsem si, abychom takový ,materiál' taky měli. A dnes ho máme. Přemysl Sobotka dokázal, že máme hloupé, arogantní a nesvéprávné politiky. Chci vám ale říct, že tímto začínáme, a nesmí to skončit, protože tato vláda udělá to, co řekla. Takže se na to připravme. Nemůže nám stačit, že vláda říká, že chce s odbory jednat. Jde také o výsledky, a ty zatím nejsou. Naříkají, že nemají peníze. Ale začalo to reformou veřejných financí Topolánka, Kalouska a Nečase. Touto reformou okradli stát o osmdesát miliard a teď šetří na zaměstnancích. Ať si nezahrávají s lidskou trpělivostí, už toho začíná být dost. Jediné, co dokázala tato vláda, je, že se jí podařilo vás dát dohromady jak nikdy za dvacet let. Když jsme upozorňovali vládu, že přijde krize, neslyšeli, neviděli a označovali nás za šiřitele poplašných zpráv. A teď chtějí škrtnutím pera snížit platy zaměstnancům, a nejen to, chtějí měnit i struktury platů. To nám vadí ještě víc. Že nejsou peníze? Jsou, a je jich hodně. Nikdo neřeší daňové úniky. Vůbec se neřeší státní zakázky, u kterých se předpokládá, že 10 - 20 % končí v kapsách těch, kteří tyto zakázky zprostředkovávají. Jsem rád, že jste dali vládě najevo, že nejste ovce, co se nechají stříhat za živa. My jsme pro reformy, ale nikoli pro takové, kdy bohatí bohatnou a chudí chudnou. Nečas dnes dal najevo, že neustoupí z některých opatření, proto budeme pokračovat. Vyzývám veřejnost, aby si to nenechala líbit.“
Lidová tvorba plakátů
Texty transparentů poukazovaly především na možné negativní následky škrtů, další se obracely přímo na politiky, ponejvíce na ministra financí Miroslava Kalouska: „Vaše bezpečí je v nebezpečí", „Nechceme platit dluhy za špatné vládnutí", „Hasiči na starých strojích budou dělat divy, dokud zůstane z nich aspoň jeden živý", „Vybíráme vám daně, vy hýříte za ně. Nejsme žádní příživníci, vaši berní úředníci", „Chceme sociální spravedlnosti! Nechť jde elita příkladem. (zaměstnanci Nejvyššího soudu)", „Vyždímat - až na kousek, chce nám prachy Kalousek", „Sejdeme se na louce, kde se budem pást, neb neumíme krást!", „Když není co rozkrádat, zbývá už jen okrádat", „Vládní priority: Tuneláři v bavlnce, ghetta pro chudinu, pracující sebrance mzdy jen polovinu", „Potřebujete zkušené záchranáře, ne tuneláře", „Chceme jen důstojně žít, ne živořit na hranici bídy".
Jednou z iniciativ, které se účastnily odborářské demonstrace, ač nebyla odborovým uskupením, byli členové a sympatizanti občanské iniciativy Alternativa Zdola. Prezentovali se letáky pod hlavním heslem: Nezvyknem si na Nečasy!, v němž zdůraznili, že komunitně orientovaná Alternativa Zdola se snaží v těžké situaci nabídnout i možná řešení pro své spoluobčany, včetně aktivní podpory při zakládání družstev jako demokratické formy podnikání, spoluúčasti zaměstnanců na chodu firem, včetně přebírání bankrotujících firem, komunitní sociální práce, kterou ale nelze spojovat s návrhy ministra Drábka, stejně jako rozvíjení místních ekonomik.