Odboráři seznámili dnes novináře s přesným plánem úterního protestu a ohlásili, že budou v akcích pokračovat až do splnění svých požadavků.
Pokud nebudou odbory v dalších jednáních o mzdách státních zaměstnanců úspěšné, uspořádají kromě úterní demonstrace i další akce. Mohlo by tak dojít i na stávku. Zaznělo to dnes na tiskové konferenci v sídle Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS).
„Musíme počítat s dalšími akcemi," řekla předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová. Stejný názor má i Dagmar Žitníková z Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče. Její svaz již vyhlásil stávkovou pohotovost a předběžně na den voleb 15. října dokonce stávku.
Zda k ní opravdu dojde, podle Žitníkové záleží na dalších jednáních. Pokud odbory neuspějí, bude její svaz shánět podporu i mezi dalšími odborovými svazy. „Oslovíme ostatní odbory i ČMKOS se žádostí o podporu," řekla Žitníková. Stávky by se tak mohlo účastnit více odborářů než jenom zdravotníci.
V jednáních jsou prý přitom některé svazy ochotny učinit ústupky v podobě zmrazení platů. „My jsme připraveni nabídnout, že by se zmrazily platy, a to i na nějakou výraznější dobu," konstatoval například místopředseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Daniel Bláha. Na zachování současného systému tabulkových platů však odbory trvají.
Ohrožení bezpečnosti
Pokud ke škrtům přece jenom dojde, varují odbory před úbytkem zaměstnanců ve státní správě. Například počet policistů se kvůli rozpočtovým škrtům sníží podle odborářů ze 46 tisíc tabulkových na 40 tisíc reálných míst. Už nyní je přitom stav o tři tisíce nižší, než je ten tabulkový.
Hasičů ubude kolem čtyř stovek oproti plánovaným tabulkovým místům, budou se zavírat stanice a technika bude chátrat. Budou ohroženy životy lidí, policie nebude schopna zajistit bezpečnost obyvatel, varovali na dnešní tiskové konferenci představitelé policejních a hasičských odborů Daniel Bláha a Zdeněk Oberreiter.
Odbory budou v úterý demonstrovat proti plánovanému snižování platů o desetinu. Očekávají plné náměstí Jana Palacha v Praze, zhruba 20 tisíc lidí.
„Odmítáme škrty v platech vůbec," uvedl Oberreiter. Hasičský záchranný sbor dostane podle něho příští rok o 1,3 miliardy korun méně než letos. Pokud se budou uzavírat stanice, prodlouží se čas příjezdu k případům, zdůraznil hasičský odborář. Nebudou podle něho také peníze na obměnu techniky. „Nemáme Davida Copperfielda, aby dovezl vodu v děravých cisternách," podotkl Oberreiter. Hasičů je nyní podle něho zhruba 9 600.
Škrty u policie podle Bláhy dopadnou na výkon služby. Bude se podle něho šetřit na nákupu pohonných hmot. „Příští rok se obáváme toho, že nebudeme schopni zajistit bezpečnost občanů České republiky," uvedl Bláha. Policisté budou podle něho přetíženi a budou odcházet. „Nechci se dožít toho, aby policie měla úřední hodiny pondělí až pátek 07:30 až 15:30," dodal Bláha.
Odchody by mohly postihnout i oblast zdravotnictví či nepedagogických míst ve školství. Už dnes prý mají nemocnice problémy sehnat zaměstnance. „Nejenom, že dnes už nepřicházejí zaměstnanci ze Slovenska, ale nechtějí už přicházet ani pracovníci z Ukrajiny," řekla Žitníková.
Konkrétně ve zlínské nemocnici se prý radiologický asistent odmítl bavit o prodloužení smlouvy poté, co mu byl předložen návrh platu. Přesune se prý dál na západ, konstatovala Žitníková.
Odboráři se budou na demonstraci scházet zhruba od 10:30 na Letné, před polednem se uskuteční happening před ministerstvem vnitra. Při pochodu Letenskými sady a kolem úřadu vlády se budou přidávat další svazy. „Průvod mohutně naroste," podotkl Bláha. Demonstrace na Palachově náměstí bude od 13:00, potrvá prý zhruba hodinu.
„Naše historická zkušenost nám praví, že když se demonstrovalo, tak naše požadavky do roka a do dne byly splněny. Toto tedy rozhodně nebude poslední demonstrace, ale nechceme strašit, chceme se dohodnout. Nicméně v záloze máme i speciální záležitosti, které bych teď nerad prozrazoval,“ řekl Bláha Deníku Referendum.