Obama svým dnešním kodaňským projevem zklamal naděje na průlom. Čína až do konce jednání zdržovala. Dnes večer se Obama sešel s Wen Ťia Paoem k poslednímu jednání. Dohoda, na níž se podíleli ještě Indové a Jihoafričané, je slabá a špatná.
Barack Obama řekl na klimatické konferenci v Kodani, že je přesvědčen o schopnosti mezinárodního společenství jednat odvážně a rozhodně. Sám ale ve svém projevu ani jednu z obou vlastností neprokázal. Nepodařilo se mu prosadit návrh klimatického zákona v americkém Senátu a nenabídl žádné konkrétní emisní limity pro svou zemi.
Britský delegát podle Guardianu v reakci na Obamův projev řekl: „Gordon Brown je připraven udělat všechno možné, jen aby byla uzavřena dohoda. Ostatní politici by se měli chovat stejně. Naše vyhlídky nejsou dobré."
V projevu Obama též vyzval čínskou delegaci, aby přijala mezinárodní standardy ověřování emisí skleníkových plynů. To je podmínkou Spojených států, aby uvolnila stomiliardový fond na pomoc rozvojovým zemím, který včera představila americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová.
Mezinárodní společenství proto v noci zvýšilo svůj tlak na čínskou delegaci, aby svoje stanovisko změnila. Delegáti Číny ale ze svého názoru po celou noc neslevili.
Náměstek čínského ministra zahraničí He Yafei řekl, že čínská vláda zlepší měření emisí v souladu se svými vlastními zákony, ale nepřijme mezinárodní ověřovací techniky, které jsou podle něj „vlezlé" a ohrožují čínskou suverenitu.
Podle deníku Independent navíc čínská delegace blokuje jednání o nové klimatické dohodě úmyslně. Barack Obama se například setkal s nejvyššími představiteli šestadvaceti dalších zemí, aby se společně pokusili vytvořit návrh nové dohody. Čína na setkání vyslala místo premiéra Wen Ťia Paa jen náměstka ministra zahraničí He Yafeie.
Dnes odpoledne se podle deníku Idependent Obama i s Hillary Clintonovou pokusil opět setkat s nejvýznamnějšími čínskými delegáty. Čína ale zase vyslala jen méně významné. Obama na čínské jednání reagoval slovy: „Bylo by dobré jednat s někým, kdo může dělat politická rozhodnutí.“
Podle BBC v poslední den konference zaujal zejména projev brazilského prezidenta Luly: "Když rozvojové země hovoří o penězích, neměly by se cítit jako někdo, komu se prokazuje laskavost. Neměli bychom si myslet, že se někoho o něco doprošujeme. Jedná se o finance vyplácené za dvě století vypouštění emisí zeměmi, které se industrializovaly dříve."
Dnes večer se přece jen uskutečnilo setkání mezi americkým prezidentem Barackem Obamou a čínským premiérem Wen Ťia Paoem. Vedlo ke schválení posledního, celkově čtvrtého návrhu, který obsahuje závazek průmyslově vyspělých zemí snížit emise CO2 o osmdesát procent do roku 2050. Návrh rovněž akceptuje závěr vědců, že průměrná teplota na Zemi nesmí vzrůst o více než dva stupně Celsia oproti předindustriálnímu stavu. Chybí v něm ale jakékoli podstatné závazky.
Kate Hornerová z amerických Přátel Země k výsledku konference řekla: „Bylo to jednání Organizace Spojených národů, ale národy se tady spojit nedokázaly. Spojené státy lžou světu, pokud ten dokument nazývají dohodou. A lhaly rovněž více než stovce světových zemí, když tvrdily, že jim budou naslouchat. Bezzubá deklarace, o které se nám tady Spojené státy snaží namluvit, jaký že to není historický dokument, ve skutečnosti odráží pohrdání mezinárodním společenstvím. Měli jsme právo čekat od našeho prezidenta, držitele Nobelovy ceny, mnohem víc."
Další informace:
Guardian Barack Obama's speech disappoints and fuels frustration at Copenhagen
Independent China holds the world to ransom
Independent China's delaying tactics threaten climate deal
BBC Copenhagen climate summit enters crucial stage
Copenhagen Accord -- Návrh závěrečného dokumentu (v angličtině)