Konec konference v Kodani se blíží, dohoda je nepravděpodobná
Petr SalamonProgram konference v Kodani nabral několikahodinové zpoždění a britský ministr Miliband ji označil za frašku. Nedaří se nalézt dohodu o budoucnosti Kjótského protokolu, finanční pomoci chudým, ani o konkrétních závazcích jednotlivých zemí.
Klimatická konference nabrala veliké zpoždění. Den před jejím vyvrcholením nic nenasvědčuje tomu, že se podaří uzavřít potřebnou dohodu. Britský ministr pro energetiku a klima Ed Miliband se vyslovil, že se konference mění ve frašku. Včera se kvůli neschopnosti delegátů domluvit se na nové podobě globální klimatické dohody vyjednávání zpozdilo o několik hodin.
Dnes a zítra mají v úmyslu dorazit do Kodaně vrcholní političtí představitelé sto patnácti zemí. Přijíždějí především kvůli podepsání konečné dohody. Té se ovšem pravděpodobně nedočkají.
Setkání ministrů pětadvaceti zemí, které mělo uspíšit dohodu, se oproti programu protáhlo o osmnáct hodin. Ministři rozvojových zemí byli znepokojeni tím, že místo schvalování konkrétních závazků ke snižení emisí skleníkových plynů se celý návrh dále komplikoval.
Mezi klíčovými otázkami, které by měli zástupci států celého světa vyřešit, je Kjótský protokol. Ten v roce 1997 nastavil přísné limity pro země bohaté a neobsahoval žádné závazky pro země rozvojové včetně Číny nebo Indie. Jenže zástupci bohatých států tvrdí, že významnými znečišťovateli se postupně stávají i dvě asijské velmoci, a je proto třeba od principů Kjótského protokolu upustit. Proti tomu se ovšem staví rozvojové státy, které zdůrazňují, že hlavní podíl na změnách klimatu nesou státy bohaté.
Proto Čína, Indie, Jižní Afrika a Brazílie strávily skoro polovinu rozhovorů snahou zabránit zrušení Kjótského protokolu. Podle britského ministra Eda Milibanda šlo především o procedurální hádky.