K tvrdšímu přístupu k reformě zdravotnictví vybízejí ministra Leoše Hegera z TOP 09 jeho koaliční partneři. Podle Hegera to pramení z toho, že někteří politici mají představu, že ve zdravotnictví je třeba postupovat rychle a razantně.
K tvrdšímu přístupu k reformě zdravotnictví vybízejí ministra Leoše Hegera z TOP 09 jeho spolustraníci i kolegové z koaliční vlády ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Heger v rozhovoru pro pondělní vydání Hospodářských novin přiznal, že první místopředseda TOP 09 a ministr financí Miroslav Kalousek mu vyčinil nejméně již ve dvaceti případech.
„On je o deset let mladší, ale samozřejmě je v naprosto seniorním postavení díky tomu, že je jednak místopředseda strany, jednak že je v politice asi o 150 let déle než já a má mnohem více zkušeností," řekl ministr zdravotnictví. Nedávno Kalouskovi ustoupil například v tom, že stokorunový poplatek za den v nemocnici zaplatí děti i důchodci. Původně pro ně Heger navrhoval výjimku.
Ministr zdravotnictví přednesl ve čtvrtek na zdravotním výboru svou vizi reformních kroků, za kterou se mu dostalo kritických hlasů od kolegů z pravé části stranického spektra, zatímco sociální demokraté byli relativně spokojeni.
Podle Hegera tato reakce pramení z toho, že zejména poslanci z ODS, již mají názorově blízko k Julínkovým reformám, mají představu, že ve zdravotnictví je třeba postupovat rychle a razantně.
„Dokonce i někteří lidé v TOP 09 si představují, že když uděláme velmi rychlé reformní zákony, že od roku 2012 to zdravotnictví bude fungovat naprosto zázračně,“ uvedl Leoš Heger pro Hospodářské noviny.
„Moje zkušenost ale je, že s tak složitými systémy jako je zdravotnictví jen tak nepohnete. Lidé ve zdravotnictví mají zvyky, které strašně těžko mění a musí se jim udělat jasný návod, jak je mají měnit. A musí se jim dát čas, aby ty zvyky změnili,“ doplňuje v rozhovoru na vysvětlenou ministr zdravotnictví.
Heger pro Hospodářské noviny také poznamenal, že zasahování kolegů z TOP 09 do své agendy možná „nečekal v takové míře". Rozhodně ale byl připraven na debaty. „Sice jsem to víc očekával na té straně opoziční, ale nijak mě nevyvádí z míry, že to přichází z vlastní strany," podotkl.
„Daleko obtížnější a hůře zvladatelné jsou tlaky z vlastních řad než z opozice. Opoziční tlaky člověk čeká, ale ty z vlastních řad ne. A musím říct, že ty tlaky jsou z obou stran,“ doplnil Leoš Heger.
Například Miroslav Kalousek umí podle Hegera jednat poměrně dramaticky. „Už jsem se naučil, jak na to mám reagovat. Někdy vystoupí dramaticky, ale on je zajímavý tím, že je takový lišák, u kterého si nikdy nejste jist, kdy to myslí vážně a kdy si z vás i celého okolí dělá legraci. Mám takové lidi rád a studuji je, takže se tím i trošku bavím," poznamenal ministr zdravotnictví.