Soudci nesmějí podnikat ani stávkovat. Mají ale zastánce z nejúčinnějších: Ústavní soud. Právě ten v pátek jednomyslně zrušil škrty v jejich platech a naznačil, že to udělá i opakovaně. Prezident Václav Klaus za to soudce ostře napadl.
Ústavní soud (ÚS) zrušil v pátek čtyřprocentní snížení platů soudců. Šlo o protiústavní krok. Změna zákona dopadla na mzdy soudců obecných soudů na začátku letošního ledna a měla platit do konce roku. Nález ÚS vstoupí v platnost 30. září. ÚS navázal na své starší nálezy, podle nichž musí být soudcovský plat stabilní a nesnížitelnou veličinou. Vláda přitom plánovala další snížení platů soudců. ÚS rozhodl jednomyslně, žádný soudce neměl odlišné stanovisko.
Ústavní soudci v nálezu kritizují opakované snahy zasahovat do soudcovských platů. „Taková nivelizace pak ve svých důsledcích vede zákonitě i k sestupu soudcovského stavu uvnitř středostavovské společenské vrstvy, jeho příjmové degradaci ve vztahu k ostatním právnickým povoláním a k umenšování jeho potřebné společenské prestiže," stojí v nálezu.
ÚS už ve starších nálezech naznačil, že snížení soudcovských příjmů bude tolerovat jen za zcela výjimečných okolností. Za nepřípustné soud už v minulosti označil především takové snížení platů, které se dotkne jen justice, a nikoliv dalších skupin „služebníků státu", například státní správy. V pátek projednávané ustanovení zákona se přitom vyjma soudců obecných soudů týkalo jen poslanců a představitelů státní moci. ÚS předem zdůraznil, že na ústavní soudce nedopadalo, nerozhodovali tedy o svých příjmech.
Prezident: je to neobhajitelné, premiér: nezbývá než ÚS respektovat