Česká republika vyslala do Kábulu dalších 52 vojáků. Mají cvičit příslušníky afghánské armády. Podle kritiků se ale jedná jen o pokračování neúspěšné politiky. Pomoci by mohly spíše jednotky Šanghajské organizace spolupráce.
Tým českých vojáků, který má od listopadu cvičit příslušníky afghánské armády prezidenta Karzáího, dorazil do Kábulu. V hlavním městě válkou zmítané země nejprve absolvuje společnou přípravu se svými afghánskými kolegy a pak se přesune do provincie Vardak, kde začne hlavní část jeho úkolu, napsal server Natoaktual.cz.
Na Dálný východ odletělo 52 vojáků, především ze 42. výsadkového praporu v Chrudimi. „Jednotka odletěla v neděli po jedenácté hodině večer a už je v Afghánistánu," potvrdila serveru Jana Růžičková z generálního štábu české armády.
Provincie Vardak se nachází západně od hlavního města Kábulu. Úkolem české jednotky bude nejen cvičit afghánské vojáky, ale také jim pomáhat s plánováním velení a řízení. Proto jsou v týmu hlavně odborníci na výcvik, střelbu, taktiku a plánování. V provincii budou s Čechy a Afghánci působit také Američané.
Podle generálního štábu nebude vyslání nového týmu znamenat zvýšení schváleného počtu vojáků pro letošní rok. Tým bude cvičit afghánské vojáky v Kábulu a v provincii Vardak celkem osm měsíců. Další skupina je má podle severu Natoaktual.cz vystřídat v dubnu příštího roku.
Severoatlantická aliance opakovaně žádala své členské státy, aby do Afghánistánu vyslaly další školitele. Těch je podle NATO v zemi stále nedostatek. Tvrdí, že před stažením koaličních sil je důležité, aby afghánské ozbrojené složky byly samostatné a zajistily tak soběstačnost země, která se stále potýká s útoky hnutí Tálibán.
Mluvčí iniciativy Ne základnám Jan Májíček však upozorňuje, že se jedná jen o další prodlužování politiky, která nikam nevede. „Válka v Afghánistánu se vyhrát nedá, stále prodlužovaná přítomnost vojáků je nežádoucí pro obyvatele Afghánistánu i naše,“ řekl Deníku Referendum Májíček.
Podle Májíčka je nejprve třeba vyměnit zkorumpovanou vládu Hamida Karzáího, jejíž podpora je mimo Kábul mizivá, tedy uspořádat demokratické volby bez přítomnosti západních jednotek. „Stabilitu v zemi lze řešit například rozmístěním jednotek Šanghajské organizace spolupráce, které jsou pro místní obyvatele mnohem přijatelnější,“ dodal Májíček.
Šanghajskou organizaci spolupráce tvoří řada asijských zemí, mezi nimi i Čína, Rusko, Indie či Pákistán. Podle Májíčka již jejich zástupci západním spojencům možnost pomoci nabízeli.