John chce odvolat Veseckou a vyhrožoval šéfovi odborů
ČTKV Otázkách Václava Moravce se dnes sešli současný a bývalý ministr vnitra, Radek John a Martin Pecina. John se zaříkával vůlí k odvolání Renaty Vesecké a střetl se s šéfem policejních odborů.
Věci veřejné žádají odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké, chtějí, aby ve funkci skončila ještě před podzimními volbami. Jestli má být vláda protikorupční, je to nutné, řekl předseda strany a ministr vnitra Radek John v Otázkách Václava Moravce ČT. To, že Vesecká ve funkci pravděpodobně skončí, avizoval již dříve i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), zatím ale ve funkci zůstává.
Bývalý ministr vnitra Martin Pecina (ČSSD) vyjádřil v ČT přesvědčení, že další strany vládní koalice — ODS a TOP 09 — se Vesecké zastanou. John uvedl, že budou chtít o Vesecké jednat s lídry zbývajících koaličních stran. Zda by v případě, že jejich požadavek nebude vyslyšen, opustily Věci veřejné vládu, neuvedl.
O personálních změnách na Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ) mluvil Pospíšil již před svým jmenováním. Po nástupu do funkce deníku Právo řekl, že chce o možném odvolání Vesecké a jejím případném nástupci či nástupkyni ještě vést s Nečasem „seriózní debatu". Později dodal, že se rozhodne poté, co vláda získá důvěru. Sněmovna ji kabinetu ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) vyslovila 10. srpna. Vesecká dnes v televizi Prima uvedla, že se s ní Pospíšil již sešel, o její budoucnosti prý ale nejednali.
Vesecká je ve funkci od roku 2005. Její předchůdkyně Marie Benešová ji na sklonku roku 2007 označila v souvislosti s kauzou někdejšího šéfa lidovců Jiřího Čunka za členku zákulisní justiční mafie, která se snaží plně ovládnout justici, aby sloužila zájmu vládnoucí garnitury. Vesecká za to Benešovou zažalovala, Krajský soud v Praze však opakovaně rozhodl o tom, že se jí Benešová nemusí omlouvat. Rozsudek zatím není pravomocný.
Jedním z témat Otázek byly také škrty na Ministerstvu vnitra a jejich dopady na stav české policie. Podle Radka Johna se šetření u policie neprojeví odlivem policistů k bezpečnostním agenturám, např. k ABL, protože v nich se berou jen směšné peníze. U policie mají tak zůstat zejména „srdcaři“, které berou své povolání jako poslání. Zároveň se má policie zeštíhlit také převodem příslušníků cizinecké policie k řadovým policistům. Podle Johna si policie vystačí se 40 000 lidí, oproti podle Peciny optimálnímu počtu 47 000.
Martin Pecina Johnovi vytknul, že fantazíruje, když tvrdí, že platy u policie výrazně neklesnou, protože se snížení platů má kompenzovat individuálními odměnami. Podle Peciny při snižování rozpočtu policie se nemůže ušetřit nic a individuální odměny žádné nebudou. Policisté budou podle Peciny podle toho odvádět službu této zemi.
Radek John se v Otázkách také střetl se šéfem policejních odborů Milanem Štěpánkem. V debatě s ním uvedl, že odchody policistů, k nimž už nyní dochází, jsou součástí přirozené fluktuace a že nad reformou policie pracuje určitě už někde řada expertů, a že se tedy nejedná o nic závažného..
John se také vyjádřil, že se rád postaví do čela demonstrace policistů, pakliže ty peníze, které požadují, někde jsou. Pak pro ně půjde klidně i s ruksakem.
John chce také rušit služebny v malých obcích, na kterých podle Johna většinou sedí dva do značné míry neakceschopní „nešťastníci“. Pokud ale obce budou mít zájem o větší bezpečnost, mohou služebny pronajmout policii za symbolický nájem, a služebnu si tak udržet.
Kritikou evidentně nasupený John si šéfovi odborů také zavyhrožoval, že se zítra zeptá, co vlastně dělá krajský ředitel policie v Hradci Králové, tedy nadřízený Štěpánka.
John také apeloval na svědomí policejních odborářů, ať si srovnají se svým svědomím návrhy na nevybírání pokut v den demonstrace, když to bude signál pro piráty silnic, aby jezdili jako piráti, a někoho přitom zabijí. Navíc podobné výzvy podle něj nemají smysl, protože peníze za pokuty jdou do státního rozpočtu, z kterého jdou pak peníze zpátky k policii.