Drobil pokračuje v čištění MŽP od dalších aktivistů
ČTKŠetřit se k 1. září začalo symbolicky, v duchu priorit nové vlády, na Ministerstvu životního prostředí. Nový ministr propustil pětapadesát zaměstnanců.
K 1. září dostalo na ministerstvu životního prostředí výpověď 55 úředníků. Celkem zaniklo 63 tabulkových míst, některá nebyla obsazena. Propuštění pracovali v centrále úřadu v pražských Vršovicích, kvůli úsporám ve státním rozpočtu se počítá i s propouštěním v příspěvkových organizacích, těmi jsou například Český hydrometeorologický ústav, Agentura ochrany přírody a krajiny, Česká inspekce životního prostředí, Státní fond životního prostředí a Správy národních parků.
Propouštění provedené k začátku září bylo „průřezové“. „Zrušeno bylo jedno místo ředitele sekce, šest míst ředitelů odborů a tři místa vedoucích samostatných oddělení. Další hromadné propouštění se v aparátu ministerstva v tomto roce již neplánuje,“ řekla ČTK mluvčí Jarmila Krebsová. Dílčí změny organizačního řádu podle ní ale mohou vést k individuálním odchodům dalších jednotlivců.
Konečné informace o počtech propouštěných zaměstnanců v resortních organizacích ministerstvo podle Krebsové zatím nemá k dispozici. Na základě jednání se zástupci příspěvkových organizací úřad čeká snížení počtu jejich zaměstnanců o pět až deset procent.
Zaměstnanec jedné ze správ CHKO informoval spolupracovníka redakce o chystaných čistkách takto: „Na parku Šumava odejde přibližně čtyřicet lidí, většinou těch nepohodlných. Dnes jsme se dozvěděli, že krom toho, že řadovým lidem sníží platy o čtyři tisíce, bude se propouštět — zhruba dva úvazky i na jednotlivých správách." Klíč k propouštění je všude: minulost spjatá s působením v ekologických organizacích, anebo prokázané zásadové postoje.
Už v létě odešli z ministerstva poslední zaměstnanci, které do úřadu přivedli nyní už bývalí ministři spojení s nevládními ekologickými organizacemi Libor Ambrozek (KDU-ČSL) a Martin Bursík (SZ). Za Ambrozka získali na ministerstvu pozice někdejší členové Hnutí Duha, většina z nich za Bursíka zůstala a přibyli lidé angažování ve Straně zelených.
Stranickou knížku zelených měli i v srpnu odvolaní šéfové Státního fondu životního prostředí Petr Štěpánek a České inspekce životního prostředí Eva Tylová.
S restrukturalizací úřadu, která znamenala konec představám zelených o fungování a prioritách ministerstva, začala už Drobilova předchůdkyně a stranická kolegyně Rut Bízková. Zrušila Bursíkem založený odbor ochrany klimatu a pozici náměstka Aleše Kutáka (SZ).
Drobil si do úřadu přivedl jako náměstka stranického kolegu Ivo Hlaváče, který dříve působil ve stejné pozici na ministerstvu zemědělství. Z ministerstva zemědělství přešla do Vršovic i Ilona Chalupská, ředitelka odboru vnějších vztahů. Od 1. září jmenoval ministr náměstkem odpovědným za ochranu přírody Tomáše Tesaře z TOP 09. Stejně jako Drobil a Hlaváč nemá Tesař ani přírodovědecké vzdělání ani vazby na ekologickou scénu.