Mozambická policie střílela do demonstrantů proti drahotě
Roman BurešPolicie v hlavním městě Mozambiku zastřelila při demonstraci proti zvýšení ceny chleba minimálně šest osob. Se zvyšujícími se globálními cenami potravin se množí obavy, aby se podobné protesty nerozšířily i v jiných zemích.
Policie v hlavním městě Mozambiku Maputu ve středu střílela ostrou municí do davu demonstrantů. Zabila nejméně šest osob, z toho dvě děti. Obyvatelé jedné z nejchudších zemí světa protestovali proti zvyšujícím se cenám potravin a dalšího zboží denní potřeby. Cena chleba zde ve středu stoupla o třicet procent.
Podle zástupců mozambické policie začali strážníci střílet ostrými náboji poté, co jim došly gumové projektily. Protestující se dle očitých svědků bránili kameny a po celém městě zapalovali pneumatiky. Mozambická média píší, že protesty budou nejspíše pokračovat.
Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO) jsou ceny potravin nejvyšší za poslední dva roky. V roce 2008 se podobné protesty proti vysoké ceně základních surovin odehrávaly na Haiti, v Egyptě, Keni a v Somálsku. Podle agentur se zvedají obavy, aby se podobná situace neopakovala i letos.
Mozambická vláda se ve čtvrtek nechala slyšet, že má situaci pod kontrolou. „Naléháme na všechny, aby zachovali klid, aby s námi spolupracovali,“ prohlásil mozambický ministr vnitra José Pacheco na Rádiu Mozambik. Mozambická policie prý vnímá středeční protesty jako nelegální, protože žádná organizace nepožádala o jejich povolení. Když se setkala s prvními projevy násilí, pokusila se dav rozehnat.
„Vláda celou situaci podceňuje. Nerozumí, anebo nechce rozumět, že tohle je protest proti celkové náročnosti života tady,“ řekla předsedkyně Mozambické lidy za lidská práva Alice Mabotaová portugalské agentuře Lusa. „Nárůst cen chleba a dalšího základního zboží není tím pravým důvodem protestů, byla to pouze poslední kapka, jíž pohár přetekl.“
Jeden ze svědků událostí Horatio Antonio řekl agentuře AP, že policie do lidí střílela bez varování a bez předchozí provokace. „Lidé jsou rozhněvaní, protože ceny pořád stoupají: benzín, rýže, voda, elektřina, úplně všechno.“
FAO ve středu vydalo aktuální hodnoty indexu globálních cen potravin, které od minulého měsíce vzrostly o pět procent. Podle zástupce organizace Abdulrézy Abbassiána muselo FAO kvůli živelným pohromám snížit odhad celosvětové produkce pšenice na 648 milionů tun. To je o pět procent méně než v roce 2009, ale stále je to třetí největší produkce této obiloviny v historii.
Někteří kritici tvrdí, že zásahy mozambické vlády dělají nedostatek potravin ještě mnohem horší a zvýšení cen mají na starosti hlavně vypočítaví výrobci a prodejci.
Přibližně sedmdesát procent obyvatel Mozambiku žije dle informací CIA pod hranicí chudoby a podmínky pro život v jihoafrické zemi jsou páté nejhorší na světě. Většina potravin a základních potřeb je dovážena ze sousední Jihoafrické republiky. Vzhledem k posilování měny JAR a rostoucím cenám potravin se životní podmínky Mozambičanů nadále zhoršují.
Další informace:
AP Mozambique police fire at crowds protesting prices
Reuters Protestors and children killed in clashes with police
AFP Rising wheat prices trigger big spike in food costs: FAO