Zhruba 150 lidí ve středu v podvečer demonstrovalo proti zavádění sexuální výchovy do škol. Vystoupili zde premiérův poradce pro lidská práva Roman Joch, političky Eva Dundáčková a Jana Bobošíková. A zazpíval Pepa Nos.
Zhruba 150 lidí se ve středu v podvečer sešlo na pražské Malé Straně, aby vyjádřilo svůj nesouhlas se zaváděním sexuální výchovy do škol. Na demonstraci zazněla řada projevů, většina z řečníků vedle sexuální výchovy kritizovala i dvě příručky ministerstva školství — o korektním vyjadřování s ohledem na rovnost mužů a žen a publikaci o sexuální výchově. Se svým projevem vystoupil mimo jiné i premiérův poradce pro lidská práva Roman Joch.
Účastníci protestní akce se sešli asi v 17:00 na Malostranském náměstí, odkud šli za skandování hesel „Rodičovská práva“ a „Děti patří rodičům“ a za dohledu policie před ministerstvo školství a nakonec před nedaleký kostel Panny Marie Vítězné v Karmelitské ulici.
Demonstranti byli vybaveni řadou transparentů, na nichž stálo například „Hry dětem, sex dospělým“, „Chráníme naše děti“, „Nerozhodujte o našich dětech“, „Učme etiku a morálku, pak sex“, „Česká duše potřebuje lásku, ne sex“ nebo „Zrušte orwellovskou agendu“. Pochod cestou ke kostelu na chvíli zablokoval dopravu, někteří z netrpělivých řidičů z okýnek dávali hlasitě najevo svou nespokojenost.
Před kostelem se s projevy vystřídala řada řečníků z různých sdružení nebo neparlamentních stran. Často srovnávali snahu o sexuální výchovu na školách s komunistickou totalitou, upozorňovali na to, že hrozí opět, jako za komunismu, vznik dvojí morálky, kdy si budeme v soukromí myslet něco jiného, než se bude učit ve školách apod.
Gender a nepřechylování českých jmen byl pak označen jako pokračování komunismu a snaha o prznění krásného českého jazyka. Několika písněmi přispěl i písničkář Pepa Nos. Na druhé straně ulice se sešlo několik lidí, kteří zastávali odlišný názor. „Nechceme zpět do středověku,“ stálo na jednom z jejich transparentů.
Na schodech před kostelem vystoupily i známější tváře politické scény. Někdejší poslankyně ODS Eva Dundáčková například přítomným řekla, že technické popisy sexuálních praktik bez přihlédnutí k emocionální rovině a duši nejsou ničím, co by děti mohlo nějak rozvíjet. Namísto sexuální výchovy by podle ní ve školách měla být spíš výchova k sociálním dovednostem, odpovědnosti a rodičovství.
Trochu se ovšem ve svém projevu ztratila a nakonec zabloudila i k historce, která s tématem sexuální výchovy příliš nesouvisela, o tom, jak si ji ve škole jeden tělocvikář obzvláště rád bral za figurantku pro předvádění masáže srdce.
Kandidátka na senátorku Jana Bobošíková se po celou dobu v pozadí sladce usmívala, aby pak v nejemotivnějším projevu demonstrace zahřímala, že nesouhlasí s tím, aby škola nutila děti sdělovat učitelům informace o intimních místech a vyzvala všechny nepřející novináře a další zaslepence, aby vystoupil z řady ten z nich, kdo masturbuje nebo kdo je impotentní, s poukazem k tomu, že takto budou ve školách terorizovány naše děti. Podobná výuka se podle ní dotýká lidské důstojnosti a stát by měl raději podporovat tradiční model rodiny a její správné funkce.
Demonstraci ironickým dopisem pozdravil také prezidentům vicekancléř Petr Hájek, který je označil za shromáždění minority bojující za svou svobodu. Aby ovšem někoho zajímala, musela by být veselými homosexuály, rozzlobenými sufražetkami, revolucionáři a další elitou národa. V jeho dopise padla také narážka, že homosexualita je vlastně choroba, a nikoli normalita.
Stát nemá právo vnucovat jeden konkrétní model sexuální výchovy proti vůli rodičů, sdělil v závěru shromáždění Roman Joch, jehož projev byl stručný a žádná nová a zásadnější sdělení nepřinesl. S Bobošíkovou souhlasí poslanec občanských demokratů Marek Benda, podle něhož je sexuální výchova věcí rodičů. „Patří do rodiny, a nikoli do škol,“ uvedl Benda pro Deník Referendum.
„Považuji za scestné prosazovat jednu údajně správnou cestu v otázkách morálky. A sexualita je věcí morálky. Pokusy státu unifikovat výklad těchto záležitostí jsou pomýlené,“ doplnil občanskodemokratický poslanec. Proti příručce o sexuální výchově letos vystoupila i Česká biskupská konference, pod petici Výboru na obranu rodičovských práv se dosud podepsalo přes sedm tisíc lidí.
Nový ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných poté oznámil, že doporučení k výuce sexuální výchovy rušit nebude, některé kontroverzní pasáže příručky je však ochoten změnit. „Shodli jsme se na tom, že jednotlivé metody sexuální výuky budou předem konzultovány s rodiči, kteří tak budou přesně vědět, co a jakým způsobem se jejich dítě na toto téma ve škole učí," uvedl Dobeš.
S kritiky nesouhlasí Jana Smiggels-Kavková z Fóra 50 %, které usiluje o vytvoření společnosti s vyrovnaným zastoupením žen a mužů v politice a ve veřejném životě. „Sexuální výchova by se na školách rozhodně vyučovat měla, čímž samozřejmě nechci nijak snižovat roli rodičů na tomto poli, která je také důležitá,“ uvedla Kavková pro Deník Referendum.
„Zatímco ve škole se pozornost tradičně věnuje spíše otázkám jako je antikoncepce, bezpečný sex a riziko pohlavních chorob, rodiče dětem předávají i své hodnotové postoje související se sexuálním chováním. Žijeme v 21. století: sex už dnes není tabu a je to dobře,“ uzavřela Jana Smiggels-Kavková.
Sexuální výchova se ostatně na některých školách učí už léta, třeba v rámci rodinné výchovy. Tři roky starý rámcový vzdělávací program navíc školám přímo ukládá poučit žáky o základních věcech v oblasti sexu.