Násilí v Iráku opět roste, američtí vojáci přesto odcházejí
Roman BurešAmerická armáda v Iráku ukončila bojové operace a zbytek vojáků se stáhne podle plánu. Počet teroristických útoků v zemi se ale v poslední době opět zvyšuje. V červenci zemřelo rukou povstalců a ozbrojenců nejvíce lidí za poslední dva roky.
Jednotky americké armády ukončí všechny bojové operace v Iráku podle plánu i přes náhlý vzestup teroristických útoků a násilností v zemi. Někteří komentátoři vyjádřili pochybnosti o tom, zda je muslimská země připravena na obranu svých obyvatel před útoky povstalců.
Nastražené bomby a střelba v poslední době zabila v Iráku na sto lidí a zaměřovala se na armádu a policii, které od amerických jednotek od roku 2009 postupně přebírají kontrolu nad bezpečnostní situací v zemi. Washington ale nadále odmítá zastavení nebo zpomalení odsunu svých vojáků, který by měl být podle plánu prezidenta Obamy kompletní do konce příštího roku.
Podle velitele amerických vojsk v Iráku Raye Odierna jsou v zemi stále problémy, ale situace v Iráku, kterou můžeme vidět dnes, je naprosto odlišná než Irák před třemi lety, kdy kromě protiamerického povstání propukly násilnosti mezi sunnity a šíity.
I když současné útoky nemají takovou sílu jako v letech 2006 a 2007, každý měsíc zemře na iráckých ulicích na tři sta civilistů a příslušníků armády a policie. Červenec byl dokonce nejkrvavějším měsícem za poslední dva roky.
Problém je v politice
„Irácké bezpečnostní složky jsou o mnoho schopnější než byly tehdy,“ prohlásil tento týden ze své kanceláře a dodal, že pro udržení pořádku musí dojít hlavně k posunu v politické situaci země. „Lidé jsou velmi frustrovaní. Nebezpečí nastává, když na tohle politici zapomínají,“ řekl americký generál doslova.
Odierno také odmítl dohady o tom, že by skupina iráckých generálů plánovala převrat a převzetí moci od civilní vlády. „Generálové byly vždy neutrální … podle mě také chtějí, aby politický proces v zemi fungoval správně. Spíše jde o to, jací jsou politici, lidé totiž nechtějí žádný prostor pro další diktaturu.“
Kritik amerického plánu, irácký generál Babaker Zebárí, ale varoval, že stažení vojsk je předčasné. „V tuto chvíli jde všechno dobře, ale to je pouze proto, že tu Američané stále jsou. Opravdový problém nastane až po roce 2011. Politici budou muset najít jiná řešení, aby zaplnili jejich místo,“ komentoval irácký generál situaci v zemi.
Podle Brian Fishmana, odborníka na terorismus z nadace New America Foundation je opravdu nyní ten správný čas na to, aby se americké vojsko vrátilo domů. „Ano, stažení amerických jednotek dává větší prostor militantním skupinám. Irácké bezpečnostní složky jsou ale již dostatečně silné a opravdových problémem je, že iráčtí a američtí politici nejsou schopni vyřešit svoje neshody,“ dodal Fishman.
Bezvládí v Iráku trvá již skoro půl roku. Poslední jednání o možném kabinetním spojení proběhlo mezi vítěznou stranou Národního iráckého bloku Irakíja prvního postsaddámovského premiéra Ajáda Alávího a šíitskou Národní koalicí za právní stát předsedy dosluhující vlády Núriho Malikího. Na začátku minulého týdne se ale vyjednavači nepohodli a rozhovory dosud stagnují.
Podle zástupců dočasné vlády jsou události posledních týdnů zoufalou snahou povstalců podkopat křehkou iráckou demokracii v době, kdy je nejvíce zranitelná.
Další informace:
AFP US poised to end Iraq combat mission as bloodshed spikes
BBC News Dozens killed in wave of bombings across Iraq
AP Police: 6 Sunni fighters killed in ambush in Iraq