Americké vojáky v Iráku vystřídají soukromé bezpečnostní agentury
Roman BurešMinisterstvo zahraničí USA, které od armády postupně přejímá zodpovědnost za operace v Iráku, zvýší počet soukromých bezpečnostních složek v zemi o polovinu. Od Pentagonu pro ně chce nakoupit transportéry a vrtulníky.
Americké ministerstvo zahraničí, které od armády přebere zodpovědnost za iráckou misi, plánuje zdvojnásobit počet zaměstnanců kontraktorských a bezpečnostních agentur v zemi na sedm tisíc. Informaci ve čtvrtek zveřejnil deník New York Times s odvoláním na nejmenované vládní zdroje.
Kontraktorské a bezpečnostní agentury budou mít na starost obranu pěti zařízení, které za sebou po svém odchodu zanechá americká armáda k civilnímu využití. Zaměstnanci soukromých agentur budou údajně obsluhovat místní radary, čistit okolní cesty od nastražených výbušnin a ovládat průzkumná bezpilotní letadla.
Podle newyorských Timesů budou soukromé společnosti v Iráku také zastávat funkci jednotek rychlého nasazení, které se budou starat o záchranu civilních zaměstnanců v nouzi.
Masivní zvýšení vlivu soukromých bezpečnostních agentur je podle deníku Sydney Morning Herald známkou toho, jak neobvyklou roli budou v Iráku po odchodu armády hrát američtí diplomaté.
„Nemyslím si, že ministerstvo zahraničí někdy v minulosti operovalo, nezávisle na armádě, v tak nepřátelském prostředí,“ řekl James Dobbins, bývalý speciální velvyslanec do problémových míst jako je Afghánistán, Bosna nebo Somálsko. „Je to situace naprosto nových rozměrů.“
Poslední americká bojová jednotka opustila Irák ve čtvrtek, v zemi však zůstává padesát šest tisíc vojáků, již mají Iráčany učit, jak zacházet s americkou bojovou technikou, a dohlížet na výcvik irácké armády. Podle plánu Baracka Obamy by poslední americký voják měl odejít do konce příštího roku.
Kritika, obavy, vybavení
Americké ministerstvo zahraničí chce rovněž od Pentagonu nakoupit novou bojovou techniku. Mělo by se jednat o šedesát obrněných vozidel, tři bojové letouny a celou letku helikoptér. Toto veškeré vybavení má být dáno k dispozici právě zaměstnancům soukromých bezpečnostních agentur.
Existují obavy, že zvýšená závislost americké mise na soukromých bezpečnostních firmách může způsobit konflikt nejen s místními obyvateli, ale i s iráckou vládou, která není příliš nakloněna využívání zvyšujícího se počtu zahraničních civilních ozbrojenců na svém území.
Americké ministerstvo zahraničí proto Iráčanům slíbilo, že zaměstnanci bezpečnostních firem nebudou mít imunitu před stíháním iráckými soudy, budou se muset registrovat a budou pod stálým dohledem ministerských úředníků.
Podle některých oponentů plánu se ale budou muset vojenské jednotky po roce 2011 do Iráku stejně vrátit. „Potřebovali bychom zde spíše strategickou trpělivost,“ řekl Ryan C. Crocker, bývalý velvyslanec v Iráku. „Naše plány se začínají vzdalovat od reality země. Irácká vláda se stala naším partnerem a již nemůžeme všechna rozhodnutí dělat sami,“ dodal.
Další informace:
New York Times Civilians to Take U.S. Lead as Military Leaves Iraq
Sydney Morning Herald Some US Troops Out of Iraq, More Mercenaries to Go In