Americká města šetří: místo asfaltu štěrk, školy jen do čtvrtka
Roman BurešKam až vedou úsporná opatření? Města ve Spojených státech to pociťují právě nyní. V Colorado Springs pronajímají pouliční osvětlení, na Havaji nově končí škola ve čtvrtek, do Atlanty přestaly jezdit autobusy a ve státě Michigan už není na asfalt.
Stále více amerických měst přistupuje k drtivým úsporným opatřením, která se dotýkají i nejzákladnějších, dříve samozřejmých služeb. Podle reportáže Andrewa Clarka z britského Guardianu je k tomu nutí pokračující recese.
Čísla Národní ligy měst (NCL) uvádějí, že v roce 2009 vybraly americké místní správy od občanů v celku 389 miliard dolarů. Letos se očekává o třetinu méně. Ne všechny obce tomu včas přizpůsobily své rozpočty, a tak dle NCL vzniká v souhrnu šedesátimiliardová propast, kterou se jednotlivé radnice snaží urychleně zacelit.
Města a státy přitom nemají moc možností, jak tento problém řešit. Zvyšování daní je velice nepopulárním řešením, obzvláště v době ekonomické krize, a většina místních samospráv si peníze nemůže ani půjčit, protože to má státní legislativou nebo vyhláškami zakázáno. Jedinou možností jsou tedy radikální škrty a razantní snižování výdajů na infrastrukturu, školství, záchranné sbory a další služby.
Například třistašedesátitisícové město Colorado Springs vyhlásilo v boji proti rozpočtovému deficitu referendum o zvýšení daní. Místní obyvatelé ale tuto možnost odmítli, a tak správa města zhasla třetinu veškerého veřejného osvětlení, odstranila koše z veřejných prostranství a všechny policejní vrtulníky prodává v internetové aukci. Pro obyvatele, kteří chtějí veřejné osvětlení, připravila radnice akci, ve které si mohou adoptovat lampu za poplatek sedmdesát pět dolarů za rok.
Nejhorší ekonomická recese od druhé světové války způsobila, že městům kvůli vysoké nezaměstnanosti poklesly příjmy z daní z příjmu, kvůli klesajícím cenám nemovitostí z vlastnických daní a kvůli snižující se poptávce poklesly i příjmy z daní z prodeje zboží. Podobné poklesy příjmů zažívají také jednotlivé americké státy.
„Jsme nyní svědky poklesu příjmů, který trhá všechny rekordy,“ potvrdil John Shure, zástupce ředitele projektu pro státní správy amerického Centra pro rozpočtové priority. „Ironií je, že potřeby lidí se stále zvyšují, ale prostředky na jejich splnění jsou čím dál menší,“ dodal.
V Georgii, v okrsku Clayton byla místní samospráva kvůli nedostatku financí nucena úplně zrušit veškerou autobusovou dopravu, která denně sloužila více než osmi tisícům cestujících, pracujícím v nedaleké Atlantě. Republikánská guvernérka Havaje pro změnu omezila výdaje na školství tím, že zrušila páteční vyučování. Jak žáci, tak učitelé nyní docházejí do školy pouze čtyři dny v týdnu.
Ve státech Michigan a Jižní Dakota nemají místní samosprávy finance na udržování asfaltových silnic, a tak je nahrazují štěrkovými cestami a v Kalifornii se kvůli rozpočtových škrtům museli zbavit tradiční jízdní policie.
Barack Obama tento víkend naznačil, že by federální vláda mohla státním rozpočtům pomoci šestadvacetimiliardovým státním záchranným balíčkem, z něhož by část měla přispět i ke zlepšení situace měst. Podle komentářů v médiích zaměřených na ekonomiku by ovšem ani takováto injekce nepokryla výpadek v základních položkách, natož specifické požadavky jednotlivých měst.
Další informace:
The Guardian US Cities Face Up to Massive Cuts
The Financial Times US state budget crises threaten social fabric
Reuters U.S. cities face deepening fiscal problems