Stávkující Bolívijci v Potosí uvolnili cesty uvězněným turistům
Roman BurešBolívijští demonstranti dovolili přibližně stovce zahraničních turistů po dvou týdnech opustit oblast u města Potosí. O svých požadavcích budou nyní jednat se zástupci vlády.
Zahraničním turistům, kteří byli více než dva týdny uvězněni blokádami a generální stávkou u jihobolivijského města Potosí, bylo o víkendu dovoleno opustit oblast. Podle vyjádření bolivijského policejního ředitele Oscara Niny se tak stalo po zahájení rozhovorů mezi vládou a zástupci demonstrantů.
„Evakuovali jsme prakticky všechny turisty. Nyní přepravujeme poslední skupinu z Uyuni,“ prohlásil Nina v sobotu v La Pazu.
Přibližně sto turistů, většinou z Francie a sousední Argentiny, bylo v okolí hornického města Potosí uvězněno od 29. července, kdy demonstranti zablokovali veškeré silniční, železniční a na nějaký čas i letecké cesty z města. Region je se svými solnými pláněmi jedním z největších turistických lákadel Bolívie.
Demonstranti se dožadují větších investic do oblasti, výstavby cementárny, jež by zajistila nové pracovní příležitosti, a vyřešení sporu o hraniční oblast se sousední provincií. O těchto požadavcích v sobotu přijeli s demonstranty vyjednávat zástupci vlády.
Podle demonstrantů dala socialistická vláda prezidenta Eva Moralese nerozvinutým regionům mnoho slibů, ale jen málo z nich naplnila. Někteří protestující tak požadují, aby se jednání účastnil sám prezident.
Morales byl v prosinci zvolen do svého druhého funkčního období většinou šedesáti čtyř procent hlasů. Ty dostal především od chudých a domorodci obývaných oblastí, jako je Potosí.
Při podobných protestech ve městě Caranavi letos v květnu zemřeli dva lidé. Viceprezident García tehdy obvinil z podněcování protestů americkou ambasádu. Nepokoje v Caranavi byly vůbec prvním otevřeným protestem státních zaměstnanců a odborů od nástupu prezidenta Moralese, jenž měl do té doby jejich plnou podporu.
Další informace:
AFP Most foreign tourists leave Bolivian city amid general strike