Bolívijci v Potosí pokračují v protestech, obsadili elektrárnu
Roman BurešDemonstranti v jihobolivijském městě Potosí obsadili elektrárnu dodávající energii třetímu největšímu stříbrnému dolu na světě. Generální stávka, série hladovek a blokády místních silnic trvají už druhý týden.
Na jihu Bolívie pokračují sociálně motivované protesty. Demonstranti ve městě Potosí obsadili elektrárnu, která dodává energii místnímu dolu. Pokračují také v generální stávce a blokádě příjezdových cest, která paralyzovala celé okolí města.
„Museli jsme zastavit produkci v dole San Cristobal, pokračují pouze údržbářské operace,“ prohlásil ministr důlního průmyslu José Pimental. Důl San Cristobal patří japonské společnosti Sumimoto a je třetím největším producentem stříbra na světě. Podle Pimentala působí odstávka společnosti ztrátu přibližně dva miliony dolarů denně.
Generální stávka a protesty v Potosí trvají již druhý týden. Demonstranti se dožadují větších investic do regionu, výstavby cementárny, jež by zajistila nové pracovní příležitosti, a vyřešení sporu o hraniční oblast se sousední provincií.
Někteří z protestujících drží hladovku, jiní blokují silnice, letiště a dálnice v okolí hornického města a další hlídají porušenou železniční trať do sousedního Chile. Kvůli barikádám je na silnicích a v okolních městech uvězněno na tisíc osob včetně necelé stovky turistů. Některým turistům bylo po vyjednávání umožněno Potosí opustit v malých dopravních letadlech, zbytek cestujících ale zůstává v izolované oblasti.
Při podobných protestech ve městě Caranavi letos v květnu zemřeli dva lidé. Viceprezident García tehdy obvinil z podněcování protestů americkou ambasádu. Nepokoje v Caranavi byly vůbec prvním otevřeným protestem státních zaměstnanců a odborů od nástupu prezidenta Moralese, jenž měl do té doby jejich plnou podporu.
Další informace:
AFP Strike shuts down Japanese mine in Bolivia
BBC News Potosi protests hit Bolivia mining output