Africké země přerušily kodaňská jednání
Lenka PurtekováNa dvě hodiny byla dnes přerušena jednání na klimatickém summitu OSN v Kodani. Delegáti chudých států obvinili předsedu konference i průmyslově rozvinuté země z pokusu vycouvat z Kjótského protokolu. Gordon Brown uspíší příjezd do Kodaně.
Konflikt na kodaňské konferenci vypukl, když sedm zemí v čele s Alžírskem, Jihoafrickou republikou a Nigérii prohlásilo, že se bohaté země snaží opustit principy Kjótského protokolu. Rozvojové země se obávají, že nová dohoda ve snižování emisí by na rozdíl od Kjótského protokolu nemusela být právně závazná.
OSN i Dánsko jako předsednická země se snažily rychle rozpory vyřešit. Kvůli blížícímu se příjezdu ministrů, kteří se mají účastnit dalšího kola jednání, je však podle pozorovatelů stále méně pravděpodobné, že by do pátku mohla být ambiciózní dohoda vyjednána.
Po protestu afrických zemí následoval rychlý sled jednání mezi dánskou ministryní pro klima Connie Hedegaardovou, státy G77 i dalšími zeměmi. Setkání byla nakonec ukončena smírem a dohodou o pokračování kodaňské konference.
Vedoucí nigerijské speciální skupiny zabývající se klimatickými změnami Victor Fodeke řekl, že jakýkoliv pokus opustit výsledky kjótského jednání by byly pro summit katastrofální. „Afrika byla některými zeměmi odsunuta na okraj zájmu. Bude-li se opakovat jakýkoliv pokus odstranit jednu z kolejí jednání, je jasné, že vlak vykolejí,“ uvedl Fodeke. „Kjótský protokol je nesmírně důležitý. Nikdy nemůžeme přijmout jeho likvidaci. Znamenalo by to zabíjení Afriky,“ řekl další mluvčí skupiny.
Podle poradkyně jihoafrického ministra životního prostředí Marie Mbengasheové je možné, že Afrika přijde o všechno. „Během jednoho nebo dvou dnů nám oznámí, že není čas zabývat se otázkami Kjótského protokolu,“ vyjádřila své obavy Mbengasheová. Britský ministr pro klimatické změny Ed Miliband upozorňoval na citlivost problematiky Kjótského protokolu. „Chápu, že rozvojové země nechtějí přijmout ukončení platnosti Kjótského protokolu předtím, než budou přijata nová opatření,“ řekl Miliand.
Výkonný tajemník pro jednání OSN řekl, že se země nyní pustí do vyjednávání s otevřeným koncem. „Pokusíme-li se ukončit platnost Kjótského protokolu nyní nebo už v příštím roce, čelíme hrozbě, že nebude uzavřen žádný další závazek ke snižování emisí,“ řekl.
„Rozvojové země v tomto kole vyhrály díky tomu, že povstaly. Hlavám států budou k podpisu předloženy dva texty,“ řekl v rozhovoru pro britský deník The Guardian vrchní vyjednavač států G77 Lumumba Di-Aping.
Už zítra dorazí na klimatický summit britský ministerský předseda Gordon Brown, jehož příjezd byl původně plánován až na čtvrtek. Brownův mluvčí popřel, že by premiér své plány změnil kvůli problémům ve vyjednávání. „Premiér přehodnotil své plány a zjistil, že do Kodaně může dorazit dříve,“ řekl mluvčí a dodal, že dle Brownova názoru je důležité, aby světoví lídři na konferenci dorazili co nejdříve.
V následujících dvou dnech se Brown setká s ostatními vrcholnými představiteli, kteří se rozhodli svůj příjezd do Kodaně uspíšit. Mezi nimi jsou i premiéři Kevin Rudd z Austrálie, Jens Stoltenberg z Norska, Šejk Hasina Vajed z Bangladéše a etiopský ministerský předseda Meles Zenawi.
V pátek se potom všichni zúčastní vyvrcholení klimatické konference, kterým je setkání sto dvaceti hlav států či ministerských předsedů jednotlivých zemí. "Vyjednavači mají pět dní na to, aby odvrátili klimatický chaos," poznamenali dnes v tiskové zprávě Greenpeace.
Další informace:
The Guardian Copenhagen talks stall as African bloc accuses UN of trying to kill Kyoto
Common Dreams Climate Talks Suspended After Mass Walkout
Aktuálně.cz Chudí odešli z jednání v Kodani, konference zastavena