Brazilští indiáni propustili rukojmí, elektrárnu ale blokují dál
Roman BurešPřibližně dvě stě osmdesát domorodců v úterý propustilo zbylých pět manažerů a inžerů stavební společnosti, které drželi jako rukojmí v rozestavěné elektrárně na jihu Amazonie. Odejít z místa ale nechtějí, dokud se nedočkají odškodného.
Brazilští domorodci, jež od neděle okupují stavbu vodní elektrárny Dardanelos v jižní Amazonii, propustili pět inženýrů a manažerů stavební společnosti, které drželi jako rukojmí. Z elektrárny nicméně neodešli a dále se dožadují kompenzace za újmy, které jim stavba elektrárny údajně způsobuje.
Protestující indiáni původně zadrželi stovku dělníků, které však v pondělí vyměnili za pět výše postavených činitelů stavební společnosti. Ti byli nyní propuštěni po jednáních zprostředkovaných místními agenturami pro ochranu původních obyvatel a úřadů na ochranu přírody.
Přibližně dvě stě osmdesát protestujících domorodců údajně požaduje přibližně pět a půl milionu dolarů jako kompenzaci a vytvoření udržitelného programu pro místní region.
„To staveniště je přibližně třicet kilometrů od naší rezervace a má velký sociální a kulturní dopad na naši komunitu, nehledě na újmy na životním prostředí. Zvířata, která normálně lovíme, kvůli stavbě utekla pryč,“ prohlásil jeden z domorodých vůdců Aldeci Arara.
Manažer stavební společnosti Paulo Rogerio Novaes připustil, že jsou požadavky domorodců důvodné. Dodal však, že by se jimi měl zabývat stát.
Rychle se rozvíjející Latinská Amerika se čím dál tím častěji musí potýkat s odporem původních obyvatel proti realizaci nejrůznějších projektů na jejich kmenovém území. Protesty domorodců za práva na půdu nebo vodu se v poslední době objevily například v Peru, Chile nebo Ekvádoru. Sdružení původních obyvatel většinou požadují více volnosti pro místní samosprávy domorodých území, podobně jako je tomu nyní v Bolívii.
Další informace:
AFP Dam engineers released in Brazil indigenous protest