Šalitovi rodiče se utábořili před domem izraelského premiéra
Petr JedličkaRodiče uneseného izraelského vojáka splnili slib a po završení dvousetkilometrového pochodu rozbili v Jeruzalémě protestní stan. Jejich kampaň za synovo propuštění získává stále víc politických konotací.
Téměř dva týdny již táboří rodiče Gilada Šalita, izraelského vojáka, který je držen od června 2006 v pásmu Gazy, ve velkém stanu před jeruzalémskou rezidencí Benjamina Netanjahua. Činí tak kvůli laxnímu přístupu jeho vlády, jež dosud nedokázala nejen vyjednat Šalitovo propuštění, leč ani obnovit rozhovory, které by vedly k vojákovu vydání.
Dle informací z izraelských médií se těší Šalitovi velké podpoře obyvatelstva. Solidaritu přichází rodičům každodenně vyjádřit v průměru sto padesát lidí. U Šalitových už se vystřídalo mnoho vlivných politiků, rabínů i lidskoprávních aktivistů.
Případu se v poslední době věnuje také řada izraelských komentátorů, kteří jej využívají tu k připomenutí utrpení židovského národa v dějinách, tu k poukazu na posvátnou (obyčejovou) dohodu mezi izraelským občanstvem a armádou, jež má výměnou za povinnou službu v bojových podmínkách zaručovat maximální úsilí o ochranu života a zdraví každého jednotlivého vojáka.
Nedodržení úmluvy znamená pro mnohé symbolické narušení jednoho z pilířů židovského státu, a zřejmě i proto dnes účast s osudem vojákových rodičů vyjadřuje snad každá osobnost izraelského veřejného života, včetně samotného premiéra Netanjahua.
Noam a Aviva Šalitovi se utábořili v Jeruzalémě po dvanáctidenním dvousetkilometrovém pochodu ze svého domova v severoizraelské osadě Micpe Hila. Během poutě je střídavě provázelo na dvě stě tisíc stoupenců, přičemž do hlavního města dorazili 8. července v doprovodu patnácti tisíc lidí. Oba se nechali slyšet, že zpět domů odejdou pouze s Giladem.
Proč tak dlouho?
Nyní třiadvacetiletý Gilad Šalit byl zajat 25. června 2006 na hranici pásma Gazy a poté unesen. Únos s největší pravděpodobností neprovedli bojovníci Hnutí islámského odporu (Hamásu), jež pásmo Gazy ovládá, ale některé z menších islamistických bojůvek. Hamás nicméně přebral za akci odpovědnost.
Už od samotného zadržení se věznitelé snaží Šalita vyměnit za několik stovek Palestinců v izraelských věznicích. Většina z nich byla zadržena za menší přestupky proti vojenskému režimu na izraelsko-palestinských hranicích nebo za účast na některém z protiizraelských protestů. Několik ale spáchalo teroristické útoky a takové vězně Izrael vydat nechce.
Poslední kolo rozhovorů o Šalitově propuštění, které zprostředkovával německý vyjednavač, se odehrálo vloni v prosinci. Netanjahuova vláda tehdy učinila Hamásu nabídku, kterou zástupci hnutí odmítli. Celých sedm měsíců se pak izraelský kabinet případem nezabýval, což mu dnes komentátoři v místním tisku vytýkají nejvíce.
Podle informací, které na začátku července zveřejnil Haarec, by se měl jednání o Šalitově propuštění nově ujmout bývalý americký prezident Bill Clinton. Pravdivost zprávy se však nepodařilo z více zdrojů potvrdit.
Šalitovi rodiče již jednou v Jeruzalémě tábořili. Jejich kampaň však tehdy narušila skupinka jiných aktivistů, kteří naproti šalitovskému stanu vystavili fotografie obětí propuštěných palestinských teroristů.
V květnu 2010 schválila izraelská vláda návrh takzvaného Zákona Šalit, který zpřísňuje podmínky věznění příslušníkům hnutí Hamás do doby, než bude Gilad Šalit propuštěn. Podle některých komentářů v internetových médiích byl právě toto důvod, proč se Šalitova rodina rozhodla zmíněný protest zopakovat.
Další informace:
Haarec Dozens commemorate Tisha B'Av with family of Gilad Shalit
Haarec Shalit family steps up protest, to camp outside cabinet meetings
Haarec Report: Netanyahu asks Bill Clinton to mediate Shalit release
Haarec Noam Shalit meets with Netanyahu, says given 'no news'
Haarec Aviva Shalit to Netanyahu: Don't abandon my son
CNN Captured Israeli soldier's family march to end in Jerusalem
Al Džazíra Netanyahu meets Shalit's parents
AOL News Thousands of Israelis March to Get Captive Soldier Freed
JTA Shalit family moves to protest tent