K pochodu za propuštění Gilada Šalita se připojilo již dvacet tisíc lidí
Petr JedličkaProtestní pochod za propuštění izraelského vojáka uneseného v červnu 2006 posíly před víkendem tisíce Izraelců. Podle organizátorů jde o důsledek čtvrtečního projevu Benjamina Netanjahua, ve kterém premiér pouze zopakoval starou nabídku Šalitovým věznitelům.
Tisíce Izraelců se na začátku víkendu připojily k pochodu za propuštění Gilada Šalia, židovského vojáka, který byl před čtyřmi lety unesen palestinskými ozbrojenci. Stalo se tak den poté, co izraelský premiér Netanjahu v televizi oznámil, že jeho kabinet nezaplatí za Šalita „jakoukoliv cenu".
„Je nás už dvacet tisíc. Premiérovo vystoupení se zřejmě lidí dotklo, a tak se rozhodli přidat,“ řekl AFP Šimon Liebma, který pochodu za Šalitovo propuštění vede spolu s vojákovými rodiči.
Benjamin Netanjahu chtěl podle pozorovatelů čtvrtečním projevem zmírnit veřejný tlak na vládu, jíž stále víc Izraelců vyčítá, že se o Šalitovo propuštění nesnaží dostatečně. Oznámil, že je ochoten vyměnit zajatého vojáka za tisíc palestinských vězňů, ale připomněl, že jejich výběr je třeba pečlivě uvážit. S podobným prohlášením vystoupili již izraelští politikové mnohokrát a nic se nezměnilo. Netanjahuova slova tak měla nejspíše přesně opačný účinek, než řečník předpokládal.
Pochod vyrazil od domku Šalitových rodičů v severním Izraeli minulou neděli a směřuje do Jeruzaléma. Zde by měl příští pátek přerůst ve velkou demonstraci před premiérovou vilou. Otec Gilada Šalita Noam se nechal již dříve slyšet, že se bez syna domů nevrátí.
Teroristy nevydáme
Nyní třiadvacetiletý Gilad Šalit byl zajat 25. června 2006 na hranici pásma Gazy a poté unesen. Únos s největší pravděpodobností neprovedli bojovníci Hnutí islámského odporu (Hamásu), jež pásmo Gazy ovládá, ale některé z menších islamistických bojůvek. Hamás nicméně přebral za akci odpovědnost.
Už od samotného zadržení se věznitelé snaží Šalita vyměnit za několik stovek Palestinců v izraelských věznicích. Většina z nich byla zadržena za menší přestupky proti vojenskému režimu na izraelsko-palestinských hranicích nebo za účast na některém z protiizraelských protestů. Několik ale spáchalo teroristické útoky a takové vězně Izrael vydat nechce.
Také ve čtvrtečním projevu Netanjahu připomněl, že četní z Palestinců, o jejichž vydání Hamás usiluje, „mají na rukou Izraelskou krev“. Zkušenost také dle premiéra ukazuje, že mnozí z propuštěných teroristů se k terorismu vracejí.
Poslední kolo rozhovorů o Šalitově propuštění, které zprostředkovává německý vyjednavač, se odehrálo vloni v prosinci. Netanjahuova vláda tehdy učinila Hamásu nabídku, na kterou zástupci hnutí dosud nereagovali. Celých sedm měsíců se nicméně izraelský kabinet případem nezabýval, což mu dnes komentátoři v místním tisku vytýkají nejvíce.
Podle reakce představitelů Hamásu na Netanjahuův projev Izrael nabízí stále to samé. Hnutí islámského odporu je ovšem připraveno rozhovory obnovit a tvrdí, že pouze Izrael dohodu maří.
Další informace:
AFP Support swells for captive Israeli soldier
BBC News Israeli PM Netanyahu renews Shalit prisoner swap offer
The Guardian Israel will free 1,000 Palestinian prisoners in exchange for Gilad Shalit
Internetové stránky kampaně za propuštění Gilada Šalita