Vrazi Natálie Estěmirovové zůstávají nadále bez trestu
Jakub PatočkaDnes uplynul rok od vraždy vynikající ruské novinářky a aktivistky za lidská práva Natálie Estěmirovové, která vedla kancelář organizace Memorial v Grozném. Odpovědnost za její smrt zřejmě nese loutkový prezident Kadyrov.
Ruští lidskoprávní aktivisté obvinili vyšetřovatele, že záměrně přehlížejí důležité stopy při pátrání po vrazích Natálie Estěmirovové, novinářky a vedoucí grozenské kanceláře organizace Memorial. Natálie Estěmirovová byla právě před rokem nalezena mrtva se dvěma výstřely v hlavě na poli v sousední Ingušetii poté, co ji ozbrojenci unesli za bílého dne před jejím domem.
Její kolegové po roce tvrdí, že vyšetřovatelé nevyslechli řadu klíčových svědků a neporovnali DNA hlavních podezřelých s DNA nalezeném na jejím těle. Jelena Mališinová, novinářka deníku Novaja Gazeta, která se s Estěmirovovou znala a sleduje podrobnosti vyšetřování, řekla Guardianu, že vyšetřování započalo slibně, ale po krátkém čase ustrnulo.
Natálie Estěmirovová dokumentovala porušování lidských práv v Čečně, kde pokračuje guerillová válka mezi islámskými radikály a silami Moskvou jmenovaného prezidenta Kadyrova, který se často snaží zlomit partyzány tím, že útočí na jejich příbuzné mezi civilisty.
Kadyrov, který krátce po její smrti označil Estěmirovovou za ženu „beze cti či studu“, vehementně popíral svou účast na její vraždě. Přesto o tom, že pokyn vzešel právě od něj, pochybuje málokdo.
Důkladný rozbor okolností vraždy nevšedně statečné ženy podal již vloni krátce po její smrti moskevský zpravodaj České televize Josef Pazderka, který také správně předpověděl, že viník nebude odhalen: „Pro mnohé kolegy a nezávislé pozorovatele je ale představa, že si v Čečensku, totálně kontrolovaném mladým prezidentem, někdo dovolí provést nájemnou vraždu tak známé osoby bez vědomí všemocného Kadyrova, jen těžce představitelná,“ napsal tehdy.
Vyšetřovatelé ovšem tvrdí, že její vraždu vyšetřili. Zjistili prý, že ji zabil rebel Alchazur Bašájev, kterého prý pohoršilo, co Estěmirovová napsala o jeho ozbrojené skupině.
Tato teorie stojí na tvrzení vyšetřovatelů, že nalezli skrýš v jeho vesnici, do níž schoval pistoli použitou při vraždě, tlumič na ni i auto odpovídající popisu vozidla, v němž byla Estěmirovová unesena, i vlastníka vozidla, který uvedl, že ho Bašájevovi prodal.
Oficiální vyšetřovací verze má dle kritických názoru velkou výhodu. Bašájeva nelze vyslýchat, neboť byl vloni na podzim při přestřelce zabit.
Nejen proto mnozí pozorovatelé pokládají tuto verzi za pouhou snahu ututlat pravé viníky. Domnívají se, že Estěmirovová zemřela rukou lidí, jejichž nezákonnosti dokumentovala krátce před svou smrtí. V jedné z posledních zpráv popisovala, jak lidé prezidenta Kadyrova veřejně popravili 7. července 2009 v obci Kurčaloj Rizvana Albekova, kterého podezírali ze spolupráce s povstalci.
„Nataša musela se svými únosci bojovat, protože policie jí za nehty našla vzorky DNA tří různých lidí. Proč je nikdo neporovnal se vzorky policistů z Kurčaloj?“ táže se Jelena Mališinová. Oficiální verze má ještě další podstatné vady: Estěmirovová nikdy o Bašájevovi nepsala, dokonce nikdy nenavštívila ani jeho obec. Vyšetřovatelé navíc nikdy nevyslýchali ani svědky jejího únosu.
Oleg Orlov, ředitel organizace Memorial, poznamenal, že vyšetřovatelé by měli hledat vrahy mezi lidmi, na jejichž zločiny Estěmirovová upozorňovala. „A také by úřady měly hledat viníka v případech, které Nataša v posledním roce svého života zdokumentovala. Zatím se nezabývali ani jedním z nich,“ řekl Guardianu Orlov, který již vloni označil za viníka případu loutkového prezidenta Kadyrova.
Další informace:
ČT 24 Josef Pazderka: Proč musela zemřít Natálie Estěmirovová
Guardian Vital leads 'ignored' in Natalya Estemirova murder investigation