Strany vznikající koalice uklidily své političky do vedení dolní komory, česká maskulinní vláda bude zřejmě evropský unikát.
Organizace zabývající se genderovou problematikou ostře kritizují nulovou účast žen v možné budoucí vládě. Složení nového kabinetu podle nich ukazuje zejména na to, že ve stranách není vůle klást alespoň nějaký důraz na zastoupení žen ve vysoké politice. Argumenty předsedů koaličních stran, kterými neúčast žen ve vládě vysvětlovali, považují za nedostačující a zčásti i pokrytecké.
Koaliční vyjednávači v noci na dnešek dohodli na obsazení ministerských funkcí, že ve vládě nebude žádná žena. Podle předsedy ODS Petra Nečase je to nedostatek a problém. Se šéfem TOP 09 Karlem Schwarzenbergem poukázali na to, že strany sice měly na určitá ministerstva kandidátky, ale tyto úřady při rozdělování nedostaly. Předseda Věcí Veřejných Radek John pak uvedl, že některým poslankyním VV stačilo vyjednávání o kabinetu a do vlády jít nakonec nechtěly.
„Tato vysvětlení považuji za pokrytecká,“ řekla ČTK Michaela Appeltová z občanského sdružení Fórum 50 %. Podle ní bylo možné ženy do vedení resortů nalézt, pokud by se strany více snažily. Poukázala na to, že některá ministerstva dostali na starosti muži, kteří nejsou odborníky v daných oblastech. Například možný budoucí ministr kultury Jiří Besser je podle ní lékař, ministerstvo dopravy má zase vést bezpečnostní expert Vít Bárta.
Podle Alexandry Jachanové-Doleželové z Gender Studies sice mohla nastat situace, o které Nečas mluvil, stále to však ukazuje na to, že strany neměly dostatek kandidátek. Jachanová-Doleželová dodala, že se ženy uvnitř stran nemohou kvůli nedostatku podpory rozvíjet tak, aby pak mohly zastávat posty ve vedení resortů.
„Genderové obsazení nové vlády je ostuda, projevuje se v něm nerespektování přání voličů a voliček, kteří kroužkováním do poslanecké sněmovny vyslali hned 14 žen. Vidím to jako smutný krok zpátky a první signál, jak moc strany budoucí koalice hodlají dodržovat předvolební sliby,“ řekla Deníku Referendum Zora Javorská z Nesehnutí s tím, že zejména Věci veřejné v kampani slibovaly větší zastoupení žen v politice.
Stejný názor má i tajemnice Asociace pro rovné příležitosti mužů a žen Eliška Janšová „Když začal boj o konkrétní mocenské pozice, zvítězily staré zvyky,“ řekla ČTK.
O tom, že by rovné příležitosti byly prioritou stran v budoucí vládě, nesvědčí podle organizací ani zastoupení žen ve vedení sněmovny. „Skutečnou moc dostali muži,“ prohlásila Jachanová Doleželová. Předsedové stran si podle ní obsazením předsednického a dvou místopředsednických křesel ve sněmovně ženami agendu rovných příležitostí „odškrtli“, podle Appeltové ženy do dolní komory parlamentu dokonce „uklidili“.
Fórum 50 % podle Appeltové nulová účast žen v budoucím kabinetu překvapila. Organizace očekávala v nové vládě alespoň dvě ženy. Věci veřejné podle ní založily svoji identitu na zastoupení žen. Například jejich vyjednávačka Karolína Peake sice uvedla, že jako matka dvou malých dětí by dala přednost menší časové zátěži a sbírala zkušenosti ve sněmovně, dostatek schopných političek však podle Appeltové nechybí ani v ODS, ani v TOP 09.
Naopak pro Jachanovou-Doleželovou složení vlády překvapivé není. Společnost Gender Studies prý od občanských demokratů a TOP 09 žádnou výraznou podporu ženám neočekávala.
Také sociální demokraté a komunisté kritizovali fakt, že v nové vládě ženy nebudou. „Půjde tak s vysokou pravděpodobností o jedinou vládu v Evropské unii, kterou vytvoří výhradně muži,“ uvedl šéf ČSSD Bohuslav Sobotka. Vláda tím a také zrušením ministerstva pro lidská práva podle něj „vysílá další jasný a negativní signál o tom, že není ochotna a schopna prosazovat principy rovných příležitostí a práv mužů a žen“.