Vládní koalice chce pro zdravotně postižené zavést poukázky na sociální služby namísto peněz. Je to nesmysl, který podváže rodinnou péči, zdůrazňuje zástupce zdravotně postižených Václav Krása.
Koaliční vláda se dohodla na tom, že zachová některé dávky a příspěvky, jako například porodné a pohřebné. Zrušení těchto dvou dávek se tak nepodařilo prosadit TOP 09. Věci veřejné současně navrhují vyplácet část dávek v poukázkách, aby se údajně zabránilo jejich zneužívání.
„Naši koaliční partneři chtěli sociální dávky snížit o deset procent, s čímž jsme nesouhlasili. Vyjednali jsme systémové snižování," uvedl vyjednavač VV Michal Babák. Doplnil, že zůstane zachováno porodné na první dítě v současné hodnotě 13 000 korun, pohřebné, přídavek na dítě nebo příspěvky na bydlení. „Rodičovský příspěvek se nezmění ve dvou a tříletém režimu, pouze ve čtyřletém," dodal Babák.
Věci veřejné zároveň chtějí zavést vyplácení některých sociálních dávek ve formě poukázek podobných stravenkám. Konkrétně by mělo jít o příspěvek na péči, který pobírají postižení lidé, a příspěvek v hmotné nouzi, na který mají nárok ti, kteří jsou na hranici životního minima.
Ti by podle návrhu dostali v penězích pouze 35 procent dávky, zbylých 65 by dostali ve stravenkách. Za ty by si mohli koupit nejenom potraviny, ale zřejmě i léky a některé hygienické potřeby. „O tom, co přesně za ně bude možné kupovat, musíme ještě jednat. Tak podrobný návrh zatím není," řekl ekonom VV Radim Vysloužil. Cílem změny je zabránit lidem, aby příspěvek utratili například za alkohol nebo v hernách.
Je však zcela zarážející, že stejný způsob poukázek se má vztahovat i na zdravotně postižené občany. Vyplácení poukázek na příspěvek na péči má za cíl podpořit poskytovatele sociálních služeb. „Podle Asociace poskytovatelů sociálních služeb je až sedmdesát procent příspěvků využito na jiný účel, než na sociální dávky. Hlavně v prvním a druhém stupni," uvedl Vysloužil.
Jenže naprostá většina postižených dávky nezneužívá. Namísto nákupu služeb u poskytovatelů totiž většina lidí preferuje péči v rodinách. Rodinní příslušníci se o své příbuzné přímo starají a prostředky využívají mimo jiné pro chod domácnosti. Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy by se tak jednalo o zcela nesmyslný krok zpět.
„Pokud bude většina příspěvků takto omezena, dojde k vážnému podvázání péče v rodinách, kterou my jednoznačně podporujeme jako nejlepší řešení,“ uvedl pro Deník Referendum Václav Krása.
„Přece nemohou lidi nutit do určité formy služeb. Občan má dostat možnost zvolit si způsob služeb, který mu vyhovuje nejvíc. Od rodinné péče až po pečovatelskou službu v sociálních zařízeních,“ odmítá návrh koalice Krása s tím, že by se stejně nejdřív musel změnit zákon.
O případných změnách chce s vládou a ministerstvem práce a sociálních věcí teprve jednat. „I ten systém poukázek bude něco stát, je otázkou, zda se tím vůbec něco ušetří, nebo jen podlomí péče v rodinách,“ dodává Krása.