Jiří Fajt, jehož doporučila do čela Národní galerie odborná komise, podal žalobu na svého předchůdce. Podle Fajta se Milan Knížák nactiutrhačnými a nepravdivými výroky snažil ovlivňovat výběrové řízení.
Historik umění Jiří Fajt, jeden ze tří kandidátů na budoucího ředitele Národní galerie v Praze, dnes podal žalobu na toho současného, tedy Milana Knížáka. ČTK to řekl Fajtův právní zástupce Jiří Kratochvíl. Fajt požaduje po Knížákovi omluvu za jeho výroky, kterými ovlivňoval výběrové řízení. Knížák o Fajtovi mimo jiné tvrdil, že galerii v minulosti zadlužil. Fajt dříve působil jako ředitel Sbírky starého umění NG.
Jako nepravdivý Fajt označil především Knížákův výrok uvedený v březnu v České televizi. „Nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji (galerii) zcela ekonomicky zruinoval. Dodnes se jakoby z těchto věcí vzpamatováváme," uvedl tehdy v ČT Knížák.
Fajt požadoval prostřednictvím svého právníka po Knížákovi omluvu, té se mu ale nedostalo. „Na svých výrocích si trvám, nebudu se omlouvat," reagoval Knížák.
Podle Kratochvíla jsou Knížákovy výroky nepravdivé, nedoložitelné a silně dehonestující. Fajt prý nemůže být nijak zodpovědný za hospodaření NG jako celku, protože nebyl generálním ředitelem.
Peníze, o které jde, představují přibližně šest set milionů korun. Jak dříve uvedl ekonomický náměstek NG Miroslav Tajč, kontrola ministerstva financí prověřující hospodaření galerie za roky 1995 až 1998 zjistila nedostatky v této výši a vyměřila NG dodatečný odvod a penále 68 milionů korun.
Tuto sumu se následným jednáním podařilo snížit na 17,7 milionů korun a v několika splátkách vyrovnat do konce prvního pololetí roku 2005. Za dobu Knížákova působení bylo v NG několik kontrol a žádné nedostatky v hospodaření se nezjistily. Knížák byl ovšem široce kritizován za neodbornost i personální politiku v galerii.
„Pan Knížák z Národní galerie odstranil skoro všechny schopné osobnosti. V kontextu světových galerií ovšem jeho česká mediální image nefungovala, čímž úroveň i mezinárodní prestiž Národní galerie nesmírně upadla,“ upozornila například uznávaná teoretička a kritička umění Věra Jirousová.
Fajta k účasti na výběrovém řízení vyzvalo ministerstvo kultury. Výběrová komise přitom doporučila ministrovi Václavu Riedlbauchovi jmenovat právě Fajta. Riedlbauch se ale rozhodl nejmenovat nikoho a přenechat to svému nástupci. Na začátku června doporučil budoucímu ministrovi kultury tři kandidáty. Vedle Fajta jde o současného ředitele Moravské galerie Brno Marka Pokorného a ekonoma Vladimíra Rösela.
Za nejmenování Fajta byl bývalý ministr kritizován uměleckou veřejností, jež považuje situaci v Národní galerii za nadále neudržitelnou. Například iniciativa Čas na změnu vyzvala před čtrnácti dny budoucího ministra kultury, aby se doporučením odborné komise řídil.
„Regulérní konkurz byl ostudně a v rozporu s demokratickými principy zpochybněn a nezbytná změna, po které volá většina odborné a laické veřejnosti, se ve vedení Národní galerie neuskutečnila," napsali zástupci iniciativy v otevřeném dopise.