Hlas z Afriky: V Kodani se dozvíme přinejmenším to, proč umíráme
Lenka PurtekováAfrické státy požadují na kodaňském summitu každoročně pět procent HDP průmyslově vyspělých zemí. Peníze chce použít na adaptaci vůči klimatickým změnám i technologický rozvoj.
Afričtí vyjednavači toto rozhodnutí přijali už před měsícem na přípravné konferenci v Barceloně, která předcházela kodaňským vyjednáváním.
„Hovoříme zhruba o dvou bilionech dolarů každý rok, kterými by vyspělé země měly pokrýt své historické dluhy,“ vysvětlil pro IPS súdánský předseda G77 Di-Aping Lumumba. „Nemyslíme si, že je to přehnaný obnos, když Spojené státy obětovaly dvaadvacet trilionů dolarů na záchranu Wall Streetu,“ dodal.
Postoj africké skupiny ke globálnímu oteplování je také jasný. „Chceme, aby povolený nárůst teplot nepřekročil 1,5 stupně Celsia,“ řekl Lumumba. Vyjádřil tím sympatie s návrhem ostrovního státu Tuvalu. Podle Lumumby totiž Afriku zasáhnou klimatické změny na sto padesáti procentech světového průměru. „Znamená to, že u nás ve skutečnosti vzrostou teploty o tři i více stupňů,“ dodal s tím, že by to vůči zemím Afriky bylo nespravedlivé.
Africkou skupinu tíží, zda se jí podaří v Kodani udržet jednotný postoj. Především zachování solidarity vůči Skupině 77 zemí a čínskému bloku bude stále těžší.
„Zatím jsme se na ničem nedohodli. Venezuelané prohlásili, že nesouhlasí s návrhem. Brzy ale musíme dojít ke shodě,“ řekla vyjednavačka z nigerijské delegace Bisi Tapereová k otázce společného postupu skupiny G 77. Podle ní ale Afrika nemá žádné nástroje, jimiž by mohla v případě odmítnutí svých požadavků tlačit na průmyslově vyspělé země.
Tapereová si nemyslí, že rozdílné potřeby afrických zemí musí nutně ohrozit jednotný postoj, a už vůbec ne ze strany Nigérie, která je druhým největším vývozcem ropy v Africe. „Pro naše příjmy to nebude dobré, ale já nejsem proti návrhu snižování emisí z fosilních paliv. Příjem z ropy sice klesne, ale současná situace, kdy si každá země dělá co chce, není akceptovatelná,“ vysvětlila.
Podle ní je i pro Nigérii lepší, že je Afrika ve svých stanoviscích jednotná. „Nigérie nemůže vystupovat sama. Bojujeme kolektivně jako Afrika, takže jsou naše hlasy slyšet více, než hlasy jednotlivců,“ uvedla pro IPS.
Po tom, co Tuvalu 9. prosince reagovalo na kontroverzní dánský dokument vlastní předlohou návrhu, se Afrika začala ozývat mnohem hlasitěji a podporovala tuvalský návrh. Klíčoví účastníci jednání, jako je Čína nebo Indie, ale vůbec odmítli plán zvažovat.
Pokud se jim nepodaří uplatnit své požadavky, afričtí vyjednavači nevylučují svůj odchod z jednání. „Poslechneme si, co chtějí říct, a vzneseme své argumenty. Pokud to ale nikam nepovede, nebudeme váhat. Vstaneme a odejdeme,“ řekl předseda G77 Lumumba.
A co když nakonec nebude Afriku nikdo poslouchat? Lulumba se odmlčí: „To je velmi jednoduché. Pak aspoň budeme vědět, proč umíráme.“
Další informace:
IPS News Climate Change: "We know why we are dying" - Africa