Po sečtení všech hlasů sobotních voleb do Národní rady na Slovensku bude mít případná středopravicová opozice těsnou většinu. Smer-Sociální demokracie s téměř 35 procenty hlasů vládu s největší pravděpodobností nesestaví.
Slovenské volby jednoznačně vyhrál vládní Smer-Sociální demokracie s téměř 35 procenty hlasů, doposud opoziční a nové strany však mají potenciál k vytvoření koalice a sestavení vlády a v povolebních prohlášeních deklarují nechuť ke spolupráci s Ficovým Smerem. Zdá se tedy, že na Slovensku bude vládnout pravicová koalice, a to přesto, že si vládní Smer polepšil o 12 křesel a slovenský prezident Ivan Gašparovič oznámil, že pověří sestavením vlády šéfa Smeru Roberta Fica jako vítěze voleb.
Dosavadní premiér už dříve uvedl, že se o sestavení vlády pokusí, jednání však nehodlá protahovat, a pokud pro vládnutí nenajde mezi středopravicovými stranami partnera, odejde do opozice.
Ve volbách neuspěl Mečiar se svou LS-HZDS a maďarská SMK. Obě strany skončily pod pěti procenty hlasů.
Koalice se v tuto chvíli zdá být už zřejmá. Bude velmi podobná politickému uspořádání z let 2002-2006, kdy na Slovensku vládla koalice SDKÚ — KDH — SMK — ANO.
ANO byla „Aliancia nového občana" Pavla Ruska, tehdejšího vlastníka TV Markíza, která se představovala jako „liberální" strana, i když dnes většina voličů, včetně pravicových, vnímá tento politický projekt jako podvod. ANO je dnes nahrazena SaS, která je skutečně liberální, ovšem v důsledku koaličního uspořádání a vzájemného působení se ve vztahu ke KDH její kulturně-liberální program těžko rozvine. Na druhou stranu se dá očekávat, že KDH bez problémů podpoří neoliberální ekonomické reformy navrhované SaS.
Náhradou za maďarskou stranu SMK, která se v letošních volbách do parlamentu nedostala, je Most-Híd. Tato původně především maďarská strana se v důsledku kroužkování dá nazvat opravdu maďarsko-slovenskou stranou, neboť zhruba polovinu poslanců tvoří Slováci. Jedná se zejména o politiky OKS, což je velmi konzervativní pravicová strana, která samostatně ve volbách nedosahovala ani jednoho procenta. Umístěním na kandidátku strany Most-Híd se jí podařilo pětiprocentní hranici obejít.
Poměr sil mezi pravděpodobnou budoucí vládní koalicí a opozicí je sice stejný jako v letech 2002-2006, ale podstatný rozdíl je v tom, že tehdy byla opozice rozdělená mezi Smer, SNS a HZDS, kdežto dnes díky jenom pětiprocentnímu zisku pro SNS bude Smer prakticky jedinou významnou opozicí.