Během série razií v posledních čtrnácti dnech se čínským policistům podařilo osvobodit osmapadesát zotročených dělníků. K zátahům na podnikatele využívající otrockou práci nutí úřady stále aktivnější média.
Čínská policie dnes oznámila, že v posledních dvou týdnech osvobodila osmapadesát lidí, kteří v cihelnách v provinciích Che-pej a Jün-nan pracovali v otrockých podmínkách. V souvislosti s tím bylo zadrženo nejméně čtrnáct osob.
Čtyřiatřicet lidí bylo osvobozeno z cihelny v provincii Che-pej 21. května poté, co se z této továrny podařilo uprchnout muži jménem Sung, který následně upozornil policii.
Podle policie byli zaměstnanci nedobrovolně zadržováni na daném místě, zastrašováni, nuceni pracovat bez nároku na plat čtrnáct až osmnáct hodin denně, byl jim odpírán spánek a jako trest byli biti a dostávali elektrické šoky. Mezi jedenácti zadrženými jsou i majitelé podniku nacházejícího se nedaleko metropole Pekingu.
V provincii Jün-nan na jihozápadě země policisté osvobodili v pátek dalších čtyřiadvacet otroků. K zásahu policii přimělo zmizení jednoho z místních vesničanů. Nejméně tři osoby byly zatčeny.
Kauzy připomínají obdobný skandál, který vyvolal rozhořčení široké čínské veřejnosti v roce 2007, kdy byly díky čínským médiím odhaleny tisíce lidí nucených pracovat v otroctví v cihelnách v provinciích Šan-si a Che-nan. Mezi oběťmi byla i řada mentálně postižených. Tehdy policii na stopu přivedl muž, který zoufale hledal svého zmizelého dospívajícího syna.
Přesný počet postižených nebyl nikdy oficiálně zveřejněn, podle parlamentního vyšetřování však bylo ve více než dvou tisících ilegálních cihelnách ve zmíněných oblastech zaměstnáno asi třiapadesát tisíc námezdních dělníků.
Po tomto incidentu čínská vláda slíbila vymýtit podobné praktiky, tu a tam se ale v médiích zprávy o otrocké práci stále objevují. Často jde o podniky dodávající stavební materiály.