Na povodně je možné použít až sto milionů korun, které jsou vyčleněny na podobné katastrofy. Podle Ministerstva financí je možné uvolnit polovinu okamžitě.
V případě přírodních katastrof a jiných krizových situací lze využít finance z vládní rozpočtové rezervy. Tam je přes tři a půl miliardy korun. Ve státním rozpočtu je přímo na povodně a podobné situace vyčleněno v kapitole Všeobecná pokladní správa sto milionů korun. Na dotaz ČTK to dnes sdělila Zuzana Chocholová z tiskového oddělení Ministerstva financí. To je připraveno v případě potřeby prostředky uvolnit, zatím deklarovalo připravenost pro nynější fázi vyčlenit až 50 milionů korun a další finance poskytnout po sečtení škod.
Okamžitá pomoc je možná pouze na žádost příslušného kraje v případě vyhlášení stavu nebezpečí. Primárně využijí obce a kraje své vlastní prostředky, které mají ve svých rozpočtech na takové situace vyčleněny. Stav nebezpečí už byl vyhlášen pro okolí Bohumína a Karviné, stejně jako v obcích, které jsou ohroženy řekou Bečvou.
Zlínský kraj uvolnil ve svém rozpočtu na pomoc obětem povodní pět milionů korun. „Zatím vyčleníme navíc pět milionů korun, ale jsme samozřejmě připraveni ty věci dát na stůl až podle skutečného stavu. Jsme v jakési mezifázi, něco pominulo, ale znovu narůstá jiné nebezpečí. Jsme připraveni, že celý tento týden budou ještě problémy," uvedl hejtman Stanislav Mišák (ČSSD).
Škody již předběžně vyčíslily obce mikroregionu Valašskomeziříčsko-Kelečsko. Podle mluvčí valašskomeziříčské radnice Venduly Šmídové v nich povodeň odhadem napáchala škodu za více než devadesát milionů korun. „Tyto odhady jsou však velmi hrubé a postupně budou zpřesňovány," uvedla Šmídová.
Odhady pojišťoven počítají s desítkami tisíc pojistných událostí.