Za pět a půl milionu se ČEZ nazeleno nepřetře
Jan MiesslerČEZ rozdělil 5,6 milionu korun na dvanáct ekologických projektů. Podle ekologů jde spíš o greenwashing: snahu zvláště destruktivní korporace prezentovat se jako přítelkyně přírody.
Dvanáct projektů celkovou částkou 5,6 milionu korun podpořil ve středu energetický gigant ČEZ ze svého Fondu zelené energie. Do něj ČEZ přispívá stejným dílem jako odběratelé elektřiny, kteří jsou ochotni platit desetník navíc za každou odebranou kilowatthodinu. Podle ekologů jde ale především o průhlednou snahu ČEZ natřít své aktivity nazeleno.
Zhruba milionovou dotaci dostal Výzkumný ústav zemědělské techniky na vývoj technologie na výrobu velkoformátových briket z fytomasy, další podpořené projekty se týkaly univerzitního výzkumu nebo lokálních projektů.
Podle ekologických organizací jde ale v případě Fondu zelené energie především o greenwashing, tedy předstírání ekologické uvědomělosti danou firmou. „Vnímám to jako greenwashing. ČEZ nejdříve vydělá za rok padesát miliard, mimo jiné na úkor zdraví českých občanů a znečištění skleníkovými plyny, a potom se chce za zlomek této částky lakovat nazeleno,“ uvedl Petr Machálek z Hnutí Duha.
Stejný názor mají i další ekologové. „Vzhledem k miliardovým ziskům polostátního kolosu ČEZ je Fond zelené energie jen výsměchem a nelze ho brát vůbec vážně. Celé to lze chápat jen jako standardní malování firmy krásnou a čistou zelenou barvou, ovšem na špinavou černou slupku," myslí si předseda Dětí Země Miroslav Patrik.
„Zelená energie ČEZ je typický greenwash produkt, a proto i projekty podpořené z Fondu zelené energie, jakkoliv je mnoho z nich přínosných a zasluhuje si podporu, slouží k marketingovým účelům elektrárenského kolosu,“ uvedl Edvard Sequens ze sdružení Calla.
Podle vyjádření ředitele ČEZ Obnovitelné zdroje Libora Kičmera sice hodlá energetický gigant v příštích patnácti letech investovat do obnovitelných zdrojů třicet miliard korun, z toho dvě třetiny do větrných elektráren, podle ekologů to však nic nemění na základní orientaci ČEZ na neobnovitelné zdroje.
„České ekologické organizace před několika týdny zveřejnily pečlivě propočítaný plán pro českou energetiku, který koncipoval světoznámý Wuppertálský institut. Plán spočívá na úsporách a obnovitelných zdrojích, omezil by české skleníkové plyny o 85 %, ale současně zajistil dostatek elektřiny a tepla. ČEZ na to reagoval tak, že budoucnost české energetiky je naopak v uhlí a uranu,“ komentoval to Machálek.
„A nyní to Martin Roman potvrdil, do obnovitelných zdrojů chce investovat pouhou dvacetinu toho, co do stavby dvou nových jaderných bloků v Temelíně,“ poukázal Machálek na skutečnost, že v souvislosti s novými temelínskými bloky se hovoří o investici ve výši půl biliónu korun.
Další informace: