Jak se dělá lesní tunel
Jan MiesslerČeské lesy ohrožuje šestnáctimiliardový megatendr. V odporu vůči němu se spojili ekologové z Hnutí Duha, drobní živnostníci v lesním hospodářství, experti z univerzit i poslanci napříč stranami. Výsledek střetu ale zůsává nejistý.
V boji o desetileté komplexní zakázky na lesní práce to na první pohled vypadá, jako kdyby všichni byli na jedné straně - proti. Tendry, které mají svěřit celá polesí se vším všudy na deset let do faktické správy velkým dřevařským firmám, odmítají experti, ekologové, malí živnostníci v lesním hospodářství a dokonce i poslanci, kteří v polovině dubna jednoznačným hlasováním požádali vládu, aby kontroverzní tendry zrušila.
Hovoří se o poškozování zdraví lesů, likvidaci drobných podnikatelů, tunelování a korupci. Je před volbami, a tak se politici snaží jevit jako vstřícnost sama.
Na druhý pohled ale věci nejsou tak jasné, zejména co se politiků týče. Nejpodivněji se přitom chovají sociální demokraté. Na jednu stranu totiž ČSSD společně s ostatními stranami hlasovala pro usnesení o zrušení tendrů, její poslanci v debatě ostře kritizovali hospodaření státních Lesů České republiky, které tendry vyhlásily, a kromě toho předseda strany Jiří Paroubek a následně i jihomoravský hejtman Michal Hašek osobně slíbili, že tendry zastaví.
Na druhou stranu sociálními demokraty nominovaný ministr zemědělství Jakub Šebesta zatím pro zastavení tendrů nehnul prstem, stejně jako Paroubkův muž Jan Birke, který sedí v dozorčí radě Lesů ČR. „Slibem nikoho neurazíš,“ komentoval (ne)počínání sociálních demokratů předseda Sdružení živnostníků v lesním hospodářství Petr Šubert, „ale výsledek je nula.“
Nula stromů v lese po plánované desetiletce panování velkých firem snad nehrozí. Jak ale vyplývá z komentářů zasvěcených, jinak hrozí snad už úplně všechno.
Likvidace drobných živnostníků
Společně s ekology proti megatendru protestují i drobní živnostníci, kteří se vedle starostí o les jako takový bojí především o svou živnost. Lesy ČR totiž už nyní preferují velké zakázky, na které malí živnostníci na rozdíl od velkých dřevařských firem nemohou dosáhnout. Pokud by se na základě megatendru veřejné lesy de facto rozparcelovaly, bylo by to pro malé podnikatele v lesním hospodářství likvidační.
„Pokud by prošel ten časový úsek na deset let, jsme ztraceni, nemůžeme se odvolat. Pokud je tendr na velký objem prací, malí živnostníci nejsou schopni se přihlásit,“ řekl Deníku Referendum Šubert, podle kterého navíc velké zakázky velkým firmám vytvářejí potenciál pro korupci a vykořisťování malých firem velkými. Ty totiž často získají velkou zakázku, na jejíž realizaci si pak najímají drobné živnostníky, ale nechovají se k nim jako k obchodním partnerům, ale spíš jako k zaměstnancům: pokud drobný živnostník nepřistoupí na podmínky nadiktované velkou firmou, subzakázku nedostane.
Mezi další problémy, které podle Šuberta škodí lesům i malým dřevařům, jsou nekvalifikovaní zahraniční dělníci, které si velké firmy s oblibou najímají. Podobně jako ve stavebnictví vytlačují mzdovým dumpingem z oboru české zaměstnance, nemají k lesům žádný vztah a doslova i v přeneseném významu jsou v nich schopni nadělat pořádnou paseku. Navíc mají častější pracovní úrazy.
„Jestli to bude takto pokračovat, nebudou chtít lidé v lesích dělat,“ konstatuje Šubert. Podle něj lidé z oboru stárnou, protože mladí nemají o náročnou práci za pár korun zájem. „Dnešní čtyřicátníci a padesátníci svoji profesi ještě zdědili, jsou ještě i třicátníci, kteří to chtějí dělat. Maldší se do lesa nehlásí, není tam budoucnost, plat mizivý...“ popisuje situaci Šubert.
Národní lesnický plán
Přitom právě toto všechno měl vyřešit takzvaný Národní lesnický program II, který v roce 2008 schválila tehdejší Topolánkova vláda. Program měl formovat státní lesnickou politiku do roku 2013 a měl přitom zohlednit ekonomické, sociální a ekologické aspekty hospodaření v lesích.
„Je to sice kompromis, ale shodl se na něm stát se všemi zúčastněnými, tedy také s majiteli lesů a ekologickými organizacemi,“ řekl o Národním lesnickém plánu II v rozhovoru pro Deník Referendum Jaromír Bláha z Hnutí Duha. O plánu, který měl v rámci Lesů ČR nastavit transparentní vztahy, se pozitivně vyjadřuje i Šubert.
Mimo jiné se totiž v plánu píše, že se bude „podporovat zakládání a rozvoj mikropodniků na venkově“ nebo že se „zlepší přístup místních firem k lesnickým zakázkám, zejména ve státních lesích“. Ve světle současných trendů a plánovaného megatendru ale plán spíše než jako vládní politika vypadá jako bájná vize.
Velké dodavatelské firmy totiž budou mít zájem především na vytvoření zisku. V lepším případě tak budou pokračovat ve vykořisťování malých podnikatelů, v tom horším je jednoduše nechají vyhladovět. Levní a nekvalifikovaní dělníci pak budou v lesích provádět holoseče a místní revírníci z lesních správ o tom ani nemuknou, aby jim mocné firmy s politickými konexemi nezařídily vyhazov.
„Pro odpovědnou správu veřejných lesů je mnohem vhodnější, aby revírníci zadávali více menších zakázek prověřeným firmám, o jejichž kvalitě se již přesvědčili. (...) Silné společnosti dostanou velkou zakázku od generálního ředitele a revírníkovi či lesnímu správci budou prakticky dosazeny,“ píše se v dokumentu o problematice lesů Hnutí Duha. Výhodou malých zakázek je kontrola a pružnost, nevýhodou těch velkých je náchylnost ke korupci a plýtvání. Podle Duhy ostatně totéž říká i auditorská zpráva, kterou si ministerstvo zadalo u firmy E. T. Kearney.
Nicméně ministerstvo dělá pravý opak a nechává Lesy ČR s jejich megatendrem na pokoji. Navzdory plánům, navzdory poslancům a navzdory expertní skupině, která současný systém, který by megatendry měly ještě umocnit, v podstatě velmi tvrdě zkritizovala.
Nevyslyšení experti
„Rychlý postup generálního ředitelství Lesů ČR vypadá, jako by se snažilo uzavřít smlouvy dříve, než experti dokončí svoji práci. Přitom expertní skupina už hlavní body svého návrhu předložila,“ píše Hnutí Duha ve svém dokumentu.
Podle expertů současný systém prodeje dřeva především není transparentní: velké těžařské firmy nad sebou nemají dostatečnou kontrolu a daří se jim získat část zisku z prodeje dřeva pro sebe. Většina dřeva totiž není prodávána v režii Lesů ČR, ale v režii firem, přitom právě vlastní prodej dřeva je tou nejlukrativnější součástí lesního hospodaření
Dalším z řady problémů je to, že nikdo velké firmy nekontroluje, zda náhodou v lesích náhodou netěží víc dřeva, než by měly. Stát jako vlastník vůbec nemá spočítané, kolik dřeva v lese má, takže pro firmy není prakticky žádný problém vytěžit ho mnohem víc a tvářit se jakoby nic. Právě tak se ovšem tváří i vedení Lesů ČR a včetně samotného ministra Šebesty, který má lesy na starost.
Šebesta, strany, slova a činy
„Po takhle drtivém hlasování poslanců za všechny strany vládě nezbývá, než megatendr zrušit. Musí vypsat nová výběrová řízení, jež zajistí zdravé lesní hospodaření," komentoval v polovině dubna rozhodnutí sněmovny Jaromír Bláha z Hnutí Duha, který tehdy ocenil i požadavek poslanců na nový zákon o státních lesích, který by v nich zajistil šetrnější hospodaření.
Uplynul ale téměř měsíc a příprava megatendru navzdory všem slibům a vší kritice běží dál. „Pokud se to spustí a objeví se první nabídky, už s tím nikdo nic neudělá, už to nepůjde zastavit, nikdo s tím už nehne,“ bojí se rozjetí supertendrů Šubert. Jakmile se totiž firmy přihlásí do výběrového řízení, hrozí po jeho případném zrušení arbitráže vůči státu, které jsou zase naopak velmi přesvědčivým argumentem pro to, aby se už jednou rozjetý megatendr nerušil.
„Pokud by jakákoliv strana měla zájem tendr zrušit, tak po tom jde a jsou vidět výsledky,“ komentoval to Šubert, podle kterého za zrušení megatendru skutečně bojovali pouze lidovci a zelení. „Velké strany nic nedělají. ODS nic neslibuje a ani se nevyjadřuje. ČSSD slibuje, ale nic nedělá. Není těžké si dovodit, že je něco v nepořádku, selským rozumem pochopí, že je to vůči drobným živnostníkům likvidační,“ hodnotí postoje politických stran Šubert.
Bláha z Hnutí Duha navíc poukazuje na to, že obě velké strany mají celou věc plně pod kontrolou: nejenže ovládají Fischerovu úřednickou vládu včetně ministra Šebesty, ale mají svoje lidi i ve vedení Lesů ČR. Pokud by dvěma nejsilnějším stranám nechyběla politická vůle udělat něco pro lesy a pro drobné živnostníky, zřejmě by k žádné demonstraci nemuselo dojít.
Drobní lesní podnikatelé a ekologové přitom neprosazují nic jiného, než co již samotný stát schválil: realizovat ducha i jednotlivá konkrétní doporučení Národního lesnického programu a řídit se radami nezávislých expertů. Hnutí Duha, které se podílí na pondělní demonstraci, navrhuje čtyři kroky: zrušit vypsaný megatendr Lesů ČR, na rok 2011 vypsat krátkodobá výběrová řízení, udělat změny v souladu s Národním lesnickým programem a připravit novelu lesního zákona a nový zákon o Lesích ČR. Drobní podnikatelé zase po stranách chtějí, aby svoji deklarovanou podporu drobnému podnikání prokázali v praxi.
Není ale příliš pravděpodobné, že by úřednického ministra ke změně postoje přiměla nějaká demonstrace. O problémech kolem megatendru totiž jen těžko může nevědět, a nemůže přitom ve své nečinnosti nemít faktickou podporu obou velkých stran.
Běžící čas je přitom na straně lesního supertunelu.