Turecký parlament odmítl změnit sekulární ústavu
Petr JedličkaTurečtí zákonodárci zamítli předlohu, jíž chtěla vládní islámskodemokratická strana omezit právo soudů a armády zakazovat politická uskupení.
Turecký parlament odmítl v pondělí vládní návrh, který měl změnit mechanismus, pomocí něhož lze snadno rozpouštět nerepublikánské strany. Vládnoucí Strana spravedlnosti a rozvoje (AKP) tak prohrála dvoutýdenní boj o změnu jednoho ze základních pilířů turecké, přísně sekulární konstituce.
Současná ústava v Turecku platí od převratu v roce 1980, kdy ji zavedla armáda. Mechanismus snadného rozpuštění „nerepublikánských stran“ byl v minulosti využíván zejména proti islamizujícím uskupením, ze kterých elita AKP vzešla. Sama AKP islamistická není, i když je z míchání náboženství a politiky stále obviňována.
Změna mechanismu zákazování politických stran byla původně součástí velkého balíku reforem. Recep Tayyip Erdogan a přední poslanci AKP se ale po neúspěšném vyjednávání rozhodli balíček otevřít a nechat o návrhu hlasovat odděleně.
Zbytek balíku, v němž je například zákon zřizující funkci ombudsmana či norma, jíž se přiznává tureckým státním zaměstnancům právo na stávku a kolektivní vyjednávání, prošel v úterý druhým čtením.
Podle současné ústavy může být o každém návrhu konstituční změny hlasováno jen jednou za rok. Erdogan se již dříve nechal slyšet, že pokud „stěžejní zákony balíčku“ neprojdou, vypíše o nich celonárodní referendum.
Další informace:
Hürriyet Turkish Parliament passes six articles in second round of reform debate
Hürriyet Critical article dropped from Turkish reform package