Turecký premiér chce změnit sekulární ústavu
Lenka PurtekováTurecký parlament diskutuje o změnách ústavy vydané po vojenském převratu v roce 1980. Zástupci vládní strany by rádi omezili pravomoci armády a soudů, tradičně obsazovaných nacionalisty.
Turecký parlament začal projednávat balíček ústavních změn, který má zmenšit pravomoci armády a přísně sekulárních soudů.
Premiér Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že by změny zlepšující demokratický systém země mohly pomoci Turecku na cestě ke členství v EU. Nacionalistická opozice je ale proti jakýmkoliv reformám, které dle ní ohrožují nezávislost soudů.
Pokud budou reformy schváleny, změní se způsob, jakým jsou soudci jmenováni k nejvyšším soudům, armáda se stane odpovědnou civilním institucím a reformou projde i mechnismus, pomocí něhož lze v Turecku rozpouštět nerepublikánské strany. Ten bývá v zemi nezřídka využíván proti islamistickým uskupením. Před dvěma lety ústavní soud téměř zakázal i současnou vládnoucí stranu, jejíž ideologie rovněž vychází z náboženských kořenů.
Nacionalističtí poslanci viní vládu z islamizace práva a snahy ohrozit sekulární charakter tureckého státního zřízení. Erdogan si naopak stěžuje, že soudy nejednou zablokovaly vládní iniciativu, která se pouze snaží zbavit zemi nerovnováhy mezi těmi, kteří jsou voleni a těmi, kteří jsou jmenováni. Premiér se také nechal slyšet, že pro Turecko upřednostňuje prezidentský systém, který by mohl být jednou z velkých reforem.
Jednání budou parlamentu probíhat následující dva týdny. Pokud návrhy získají poslaneckou podporu, Turecko pravděpodobně na konci roku vyhlásí všeobecné referendum. Současná ústava vznikla po vojenském převratu v roce 1980 a staví armádu — strážkyni světského charakteru země — nad všechny ostatní instituce.
Další informace:
BBC News Turkey opens debate on reform of constitution