Bolívie musí zaplatit za evropské podíly ve znárodněných firmách
Roman BurešFrancouzi a Britové připravují reakci na znárodnění podílů britských a francouzských firem v bolívijském energetickém průmyslu. Bolívijská média mezitím přinesla informaci, že ne všechny společnosti byly znárodněny úplně.
Podle úterýního prohlášení britské energetické korporace Rurelec, která vlastnila nadpoloviční podíl v zestátněné bolívijské společnosti Guaracachi, porušil Evo Morales víkendovým znárodněním slib, že zachová všechny stávající evropské investice ve své zemi. Bolívijský prezident jej měl dát velvyslancům Francie a Británie na konci minulého týdne. Rurelec nyní požaduje finanční kompenzaci.
Evo Morales oznámil převzetí elektroenergetických společností Corani, Guaracachi a Valle Hermoso 1. května. Jejich ředitelství nechal symbolicky obsadit armádou. Znárodněním přechází na stát kontrola nad osmdesáti procenty domácí produkce elektrické energie a Morales se v tematickém projevu nechal slyšet, že by rád rozšířil kontrolu i na zbylých dvacet procent.
Zestátnění se dle některých médií mělo týkat i distributora elektrické energie v provincii Cochabamba, společnosti ELFEC, která je ve vlastnictví zaměstnanců a bolívijských firmem Comteco a ENDE. Bolívijský právník Mauricio Fuentelsaz však v úterý pro bolívijský list Los Tiempos uvedl, že v případě této společnosti nemůže jít o znárodnění, neboť je ve vlastnictví bolívijských občanů.
Dekret, který vešel 1. května v platnost, ukládá, že vlastníci akcií je nemohou prodat nikomu jinému než státu; o své podíly by ale nepřišli. To by se mělo týkat všech soukromých bolívijských akcionářů, kteří vlastní akcie zestátněných společností.
Dle bolívijského deníku La Razon sebou zestátnění nese velké riziko dalších konfliktů, ať již s vládami zemí, ze kterých pocházejí postižené společnosti, nebo s dělníky, kteří vlastní podíly v distributorské firmě ELFEC. V úterním editorialu se přímo uvádí, že by bolívijská vláda měla být obezřetnější ve svých krocích, aby nedošlo k masivnímu odsunu zahraničního kapitálu ze země.
Francouzi a Britové mezitím zvažují své další kroky. Velvyslanectví obou zemí se k zestátnění prozatím nevyjádřila, ale společnost Rurelec již oznámila, že je pod ochranou britsko-bolívijské Smlouvy o podpoře a ochraně investic z roku 1990. Ta uvádí, že pokud dojde ke znárodnění majetku britských firem, musí jim bolívijská vláda vyplatit finanční částku v celkové tržní hodnotě jejich investic. V případě Rurelecu se příslušný obnos pohybuje okolo 65 milionů amerických dolarů.
Evo Morales vyhlásil znárodnění již jednou, a to u plynového o ropného průmyslu v květnu 2006. Tehdy však k faktickému znárodnění nedošlo. Stát pouze posílil kontrolu nad odvětvím a vymohl přepracování smluv s těžařskými korporacemi ve svůj prospěch. Kontrola státu nad těžbou surovin je nyní zakotvena přímo v bolívijské ústavě.
Další informace:
Los Tiempos Elfec: Comteco y ENDE ya negocian compra de acciones
La Razon Guaracachi dice que el Gobierno faltó a su palabra
La Razon Otra nacionalización