Bolívie: znovuzvolený prezident Morales chce pokračovat v reformách
Petr SalamonEvo Morales má podporu nejchudších občanů země, Indiánů. Jeho cesta se zatím osvědčila, místní ekonomika letos rostla nejvíce ze všech států celé Ameriky.
Staronový bolívijský prezident Evo Morales, který byl v neděli zvolen podruhé do úřadu, chce urychlit přijetí nové ústavy. Ta má posílit vliv původních obyvatel Bolívie na místní vládu a společnost. Kvůli volebnímu neúspěchu opozice bude mít Morales usnadněnu cestu k sociálním reformám.
Morales se ve své politice soustředí zejména na původní obyvatele Bolívie. Jejich pětašedesátiprocentní většina v populaci spolehlivě zajišťuje jeho převahu. Chápou jej jako jednoho ze svých. Proto byl taky zvolen ve svém druhém volebním období, což se v nestabilních zemích, k nimž Bolívie patří, nestává běžně.
V minulosti zajistil zvýšení sociálních dávek. Zavedl platby v hotovosti na podporu školní docházky dětí z chudých rodin. Starší lidé získali důchody navíc a péče o ženy na mateřské byla rozšířena i na ty, které nemají zdravotní pojištění. Tyto reformy byly financovány z vyššího zdanění nadnárodních ropných a plynových společností.
V posledních měsících se musel Morales soustředit na překonání ekonomické krize. Díky jeho úspěšným reformám roste letos bolívijská ekonomika o 2,5 až 3,5 pronceta, což je nejvyšší míra růstu ze všech zemí Severní i Jižní Ameriky.
Chce se soustředit na další prohlubování sociálních reforem, při kterých počítá s podporou místních obyvatel. Podle BBC jsou nejdůležitější body jeho politického programu tyto:
- Původním obyvatelům více práv a silnější zastoupení v politice.
- Přepracování právního řádu tak, aby právní obyčeje původních obyvatel měly stejný právní status jako oficiálně existující systém. Změna jmenování soudců, aby již nadále nebyli jmenování parlamentem.
- Decentralizace moci do čtyř úrovní autonomie
— resortní, regionální, obecní a kmenová.
Morales vede svou zem cestou socialismu, což podle kritiků z opozice brání přílivu zahraničního kapitálu. Zejména ropnému průmyslu jeho reformy vadí. Evo Morales ale jeho představitelům odpovídá svým volebním sloganem: „Chceme partnery, nikoli patrony.“ Podle BBC mu to zatím vychází.
Další informace:
CommonDreams Bolivian President to Deepen Social Revolution