O Řecku se rozhodne za tři týdny na evropském summitu
Lenka PurtekováČelní představitelé eurozóny se dle informací agentur již dohodli, že Řecku poskytnou urychlenou pomoc v desítkách miliard eur. Oficiální garance však stále chybí. Kancléřka Merkelová ale dodává: do měnové unie Řecko nemělo vůbec vstoupit.
Evropská finanční krize nekončí. Také Španělsko je stále zadluženější. Portugalsko zároveň vyhlásilo tvrdší úsporná opatření a němečtí politikové debatují, zda měl být Řecku vůbec povolen vstup do měnové unie.
Po dlouhém otálení se čelní představitelé šestnácti zemí eurozóny dohodli na konání mimořádného summitu, který s největší pravděpodobností proběhne 10. nebo 11. května. Na konferenci by se měli politici definitivně shodnout na konkrétní podobě záchranného balíku pro Řecko, píší Larry Elliott a Ian Traynor pro Guardian.
Podle agenturních zrojů se evropští činitelé již domluvili, že Řecku poskytnou v příštích třech týdnech desítky miliard eur. Německo však stále trvá na přísnější hospodářské reformě Řecka před tím, než bude schválena finální verze půjčky (mluví se až o sto dvaceti miliardách eur), která by měla uklidnit evropské finanční trhy.
Do Berlína přijeli ve středu také generální ředitel Mezinárodního měnového fondu Dominique Strauss-Kahn a prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet. Německá kancléřka Merkelová slíbila učinit rychlá opatření k ukončení krize. Dodala ale, že byla chyba přijmout Řecko do měnové unie.
„Krize je jako ebola. Když si uvědomíte, že ji máte, musí vám amputovat nohu, abyste přežili,“ cituje Guardian generálního tajemníka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Angela Gurríu a přenáší téma do britského kontextu. V něm se v souvislosti s vývojem v posledních dnech a v rámci předvolební kampaně šíří doslova panika. „Pokud někdo pochybuje o nebezpečí, které naší zemi hrozí, ať se podívá na to, co se právě děje v Řecku a Portugalsku,“ prohlásil britský stínový ministr financí George Osborne.
Ve středu znovu stouply úrokové sazby řeckých dluhopisů s dvouroční splatností o osmatřicet procent. Současně ratingové agentury snížily hodnocení Španělska i Portugalska, o jejichž ekonomikách se dlouhodobě mluví jako o nejohroženějších.
Další informace:
The Guardian Greek debt crisis: Europe feels shockwaves as bailout falters