Mádlův otec a strýc byli odsouzeni za tunelování Prachatic

Redakce DR

Dávat do souvislosti počínání rodičů s počínáním dětí je věc, která by redakci DR nikdy nenapadla. Pokud se ale jedná o člověka, který drze radí svým vrstevníkům, jak si mají uspořádat poměry v rodině, je na místě udělat výjimku.

Rubrika revue serveru Idnes.cz v roce 2006 informovala o tom, že strýc Jiřího Mádla Petr a jeho otec Pavel jsou trestně stíháni policií.

Způsob informování byl včetně vykřičníku na konci titulku typickým příkladem novinářského hyenismu, který parazituje na rodinném neštěstí mladé celebrity, o čemž svědčí také okolnost, že server Idnes.cz v pokrývání případu nijak nepokračoval.

Daleko serioznější, i když poměrně nepřehlednou, informaci o případu přinesl Českobudějovický deník o více než rok později. Bratři Petr a Pavel Mádlové byli uznáni vinnými trestným činem zneužívání informací v obchodním styku, lze se zde dočíst.

Ze zprávy se ale čtenář zato vůbec nedoví zásadní okolnost, že Petr Mádl byl současně zastupitelem města Prachatice, které zakázku, na níž jejich firma měla zálusk, vypsalo.

Vysvětlení podstaty tunelu veřejného rozpočtu v zakázce na část městské kanalizace spočívá v jediné citaci uvedené v článku v Idnes.cz: „Petr Mádl byl zastupitel a figuroval i ve dvou firmách, které spolu obchodovaly. Neslučuje se to s morálkou zastupitele, proto jsme podali trestní oznámení,“ řekl tehdy novinářům Idnes.cz jeden ze společníků Prach-stavu Vladimír Kozler.

O jiném případu, do nějž je namočený naopak Pavel Mádl spolu s jihočeským lídrem za ODS pro letošní sněmovní volby a prachatickým starostou Janem Bauerem, referovali redaktoři Jakub Pokorný a Václav Janouš v Idnes.cz 1. dubna letošního roku v znamenitě zpracované zprávě.

Z ní vyplývá, že se starosta Prachatic Jan Bauer s Pavlem Mádlem podíleli na tunelování městského majetku v akci, která měla vést k vybudování Lázní svaté Markéty, ale prozatím vedla jen ke stavu, který Idnes.cz popisuje takto: „Prachatická radnice ztratila kontrolu nad nejkrásnějšími pozemky ve městě.“

Není bez zajímavosti, že prachatická radnice majetek ztratila mimo jiné ve prospěch prapodivného lichtenštejnského podnikatele Markuse Haslera, kterému patřila legendární toskánská vila, v níž vloni v létě pobýval Mirek Topolánek. Lázně, které měly podle původního záměru stát již v roce 2005, ale nestojí dodnes: „Louka v Prachaticích je prázdná a hyzdí ji jen ruiny starých nestržených budov,“ shrnují stav redaktoři v Idnes.cz

V Českobudejovickém deníku se nicméně dovídáme to nejpodstatnější o prvním případu: „Krajský soud shledal bratry vinnými — Pavla ve formě pomoci ke zmíněnému trestnému činu. Oběma vyměřil tresty odnětí svobody na dva roky s výkonem podmíněně odloženým v případě Petra na tři a půl roku, v případě Pavla na 33 měsíců.“

Oba odsouzení se tehdy proti rozsudku, jehož součástí byla i náhrada škody, odvolali. Další zprávy k případu se již na českém internetu neobjevují, lze tedy předpokládat, že odvolání nepřineslo do případu další zvrat.

O straně ODS se hovoří často jako o straně institucionalizované korupce. S jistou nadsázkou lze tedy říci, že Jiřímu Mádlovi patrně kromě dědy nikdo z mužů v rodině k přesvědčování koho volit už nezbývá, neboť jeho otec i strýc mají o své politické orientaci jasno.

Další informace:

Idnes.cz Prachatický starosta slíbil městu lázně. Místo toho mu ztratil pozemky

Idnes.cz Policie stíhá otce herce Jiřího Mádla!

Deník.cz Spáchali bratři z Prach-stavu trestný čin se škodou půl milionu?

  Diskuse (6 příspěvků)
  David Lobpreis, Socio-ekononický migrant
  April 25, 2010 v 11.14
  and we should care because?
  Nebylo by lepší pídit se po těch úhořích? :-)
  FK
  František Kostlán
  April 25, 2010 v 12.44
  Píšete:
  "Oba odsouzení se tehdy proti rozsudku, jehož součástí byla i náhrada škody, odvolali. Další zprávy k případu se již na českém internetu neobjevují, lze tedy předpokládat, že odvolání nepřineslo do případu další zvrat... O straně ODS se hovoří často jako o straně institucionalizované korupce..."
  Tak za prvé:
  Nelze předpokládat, že odvolání nepřineslo do případu žádný zvrat. Právě tak se mohlo stát, že média se tím prostě dál vůbec nezabývala. Ale hlavně: novinář nemá co předpokládat, má zjistit.
  A za druhé: ODS není jediná strana institucionalizované korupce. Stejně se hovoří i o ČSSD - a neméně oprávněně. Jsou to právě tyto dvě strany, které naši zem doslova drancují ve svůj prospěch a na úkor občanů. Nikoli jen ODS. Bylo by tedy dobré, když už neobjektivitu poprávu vyčítáte jiným redakcím (třeba idnes.cz), se objektivitou řídit a měřit vše stejně. Ono levicové svazáctví není o nic hezčí než svazáctví pravicové.
  Lukáš Kraus
  April 25, 2010 v 14.49
  Františku, o tom žádná, že ČSSD je čistá, že je vše ok, to je naprosto zjevné, že tomu tak u velkých stran není už hodně dlouho, ale v tomto článku šlo spíše o konkrétní ukázku, kde , jak a proč je republika zadlužená. Tím se krásně ukáže, že jednoduchý populismus levice - dluhy neplatí ani v rodině pana Mádla.
  MH
  Mirza Hadžič
  January 21, 2012 v 12.55
  Jistě by stejně kuriózní a legrační byl i syn S.Grosse, naléhavě mobilizující proti zadlužování a pravici. Jenže se to, z hlediska absolutní vyváženosti bohužel, nestalo.
  PM
  Petrasek Milan, penzista
  January 21, 2012 v 19.43
  A co růžolící syn Jiří?
  Povit z a do lůna mainstreamu neoliberalismu jihočeské rodiny a provenience - a posléze jako plaváček vyloven a vychován na břehu mainstreamu stříbropěnné.
  Mám s ním opovrhovat?
  Roman Kanda
  January 22, 2012 v 11.13
  DR cestou bulváru?
  Za tím, co píše F. Kostlán, cítím zase jeho tendenci obžalovávat především tzv. velké strany, zatímco své malé oblíbence si pěkně šetří. Nevím, proč by menší strany měly mít menší sklon ke korupci než strany velké? To je trvalá Kostlánova iluze, která se v praxi nikdy nepotvrdila.

  Jinak musím říct, že tento článek se mi nelíbí a podle mého názoru neměl být na stránkách DR publikován. DR tuhle bulvarizaci snad nemá zapotřebí. Škoda.