Na Kostarice začalo období sklizně hadího jedu
Lenka PurtekováVe středoamerickém státě začala sezóna odchytu nejjedovatějších plazů. Z nasbíraného jedu vyrábějí herpetologové séra, která pak prodávají do celého světa.
Had Matabuey, neboli „zabiják volů“, je extrémně jedovatý plaz, který dokáže svým jedem během několika minut úplně znehybnit svou oběť. Ten a mnoho dalších plazích predátorů je v těchto dnech cílem zájmu výzkumníků z kostarického institutu Clodomiro Picado. Ve tomto středoamerickém státě začíná sezóna takzvané sklizně, kdy vědci shromažďují hadí jed, který je klíčovou surovinou při výrobě protijedů. Institut v tomto období odchytí každoročně kolem osmi set hadů.
Jed odebíraný hadům třikrát až čtyřikrát do roka pomáhá herpetologům vyrobit sérum, které se poté používá po celém světě. „Zvíře nejí asi dva týdny před odběrem. Mnoho hadů totiž používá jed také při trávení kořisti, takže se jeho množství po nakrmení velmi snižuje,“ řekl jeden z místních herpetologů Fabian Bonilla.
Poté, co je výzkumníci chytí ve volné přírodě, jsou hadi umístěni do karantény a vyšetřeni, zda nemají nějaké parazity. Po zjištění dobrého zdravotního stavu je jim odebrán jed a vědci je krmí stravou odpovídající jejich přirozené potravě. I přes náročnou péči však většina plazů zahyne. „Hadi se nedovedou dobře přizpůsobit zajetí,“ popsal biolog Aaron Gomez.
Dalším důležitým krokem v procesu výroby protijedu je naočkování jedu koním. Zvířata injekčně dostanou malou dávku jedu ve třech za sebou následujících měsících. Tehdy se jim v krvi začnou tvořit protilátky. Poté jim vědci odeberou vzorek krve, oddělí plazmu a zjišťují, zda obsahuje důležité protilátky, které neutralizují jed. „Když vidíme, že kůň reagoval dobře a do krve se mu uvolnilo velké množství protilátek, odebíráme mu po dobu tří dní osm litrů krve každý den,“ vysvětlil ředitel institutu Yamileth Angulo. Po oddělení červených krvinek od plazmy se krev koni do těla vrací. „Zajišťujeme tím, aby se zvířeti nic nestalo,“ dodal Angulo.
Institut, který funguje pod záštitou Kostarické univerzity v San Pedru, vyrábí sto tisíc dávek hadích protijedů. Látky se prodávají na americkém kontinentě, v Africe, Austrálii a na Tchaj-wanu. Díky dohodě se Světovou zdravotnickou organizací může institut prodávat protijed do afrických zemí za sníženou cenu dvacet dolarů na dávku. Částka pokryje pouze náklady na výrobu. „Na trhu může jedna dávka protijedu přijít až na tisíc dolarů,“ řekl Angulo.
Další informace:
AFP Costa Rica experts harvest deadly snake venom